Система формування особистості молодшого школяра у полікультурному виховному просторі

Статті і корисна інформація » Патріотичне виховання молодших школярів в умовах полікультурного суспільства » Система формування особистості молодшого школяра у полікультурному виховному просторі

Сторінка 3

Результатом перетворень, що надзвичайно швидко відображаються на умовах виховного процесу, стала зміна парадигми громадянства й зростаюча культурна багатоманітність країн. А отже, і критична переоцінка та доповнення традиційних концепцій, методів громадянськості, орієнтація їх на патріотичне виховання у полікультурному суспільстві.

Громадянська освіта, як напрям патріотичного виховання у школі, спрямована на створення можливостей для опанування учнями правил життя в суспільстві, етичних і моральних норм і стандартів, які не тільки формують уявлення школярів про людину й суспільство, але й самі будуються на них.

Дитина, яка приходить до школи, вже має уявлення і знання про норми життя та взаємовідносини у суспільстві, тобто соціальні уявлення. Як зауважив Москвич, школа, як і інші соціальні інститути є посередником у процесі інтеграції і модифікації індивідом соціальної інформації певної культури і окремих груп. Найголовнішим тлом, на якому розгортається цей процес є група, її досвід і система уявлень.

Кожен учень має уявлення про право і справедливість і вони потужно морально та емоційно на нього впливають. Кожен учень упевнений, що його уявлення про спосіб життя і взаємини між людьми в суспільстві правильні, саме через них він інтерпретує навколишній світ, спілкується з іншими, тому педагог не має їх вважати перепоною, а навпаки, на них можна і потрібно посилатися під час роботи в класі, як на індивідуальний досвід і думку вихованця. За такого підходу учень опановуватиме громадянські знання, через вправи, які допомагають йому усвідомити свої уявлення й за потреби дистанціювати від них.

Якщо людина не відчуває, що навколо неї і в ній самій краще, а що - гірше, якщо вона не прагне стати кращою, ніж є, то вона глуха до найправильніших і емоційно виразніших повчань вихователя, батька, мудрої книжки. Емоційна самооцінка - це ґрунт, на якому проростають зерна моральних повчань. Особистісний моральний орієнтир маленької людини - стати кращою - В. Сухомлинський вважав серцевиною громадянської совісті.

У молодших школярів ці повчання формуються на основі різноманітних ігор, загадок, вправ, забавлянок у класному колективі. Саме такі методи, легко, на емоційному дитячому рівні укріплюють головні риси гуманності: чесність, відповідальність, доброта, вдячність, благородство, і є основою для їх подальшого вдосконалення.

На сьогоднішній час шкільною навчально-виховною програмою розроблено таку систему формування громадянського виховання у початковій школі:

Орієнтовні теми для виховної діяльності. Ціннісне ставлення до сім’ї, родини, людей

Виховні досягнення

Сформованість основ національних та загальнолюдських цінностей:

уміння та навичок підтримки та збереження міжособистісної злагоди, запобігання та мирне розв’язування конфліктів,

здатності враховувати думку інших людей., адекватно оцінювати власні вчинки та вчинки інших;

моральних якостей (чуйності, чесності, правдивості, справедливості, гідності, толерантності, милосердя, взаємодопомоги, товариськості, співпереживання, щедрості, поваги до особистості).

Тематичний зміст виховної діяльності

1 клас

"Мої обов’язки в сім’ї".

"Мамо, тато, я - дружна сім’я". "Що значить бути вихованою людиною?".

"Світлофор ввічливості".

"Чарівні слова відкривають серця".

"Чесним треба бути всюди".

"Школа гарної поведінки".

"Умій слухати".

"Відкриваємо скриньку добрих справ".

"Про дружбу".

Кого з друзів ти візьмеш у подорож?".

"Майстерня Діда Мороза"

Свято "Чепурушки".

"Бабусина скриня".

"Скриня народної мудрості".

2 клас

"Бути совісним означає. "

"Мій товариш".

"Моя іграшка - тобі".

"Буду гідним скрізь і всюди, щоб нести Вам радість, люди!".

"Про справжню дружбу".

"Школа вишуканих манер".

"Ти - вихована дитина?".

"Турбота. Діти допомагають дітям".

"Як би я вчинив…"

"Шануй батька й неньку"

"Традиції та реліквії моєї родини"

"Берегиня".

"Рушник моєї бабусі".

"Захоплення моїх рідних".

3 клас

"Дерево міцне корінням, а людина - родом".

"Родина, родина: від батька до сина".

"Вчимося бути добрими людьми".

"Якщо ти погано вчинив".

"Мій день, мої вчинки".

"Чужого горя не буває".

"Якщо твій друг помилився. "

"Як і чим випробовується дружба".

"Про правила товаришування".

4 клас

"Ти знаєш, що ти людина?".

"Гляди, не забудь - людиною будь!".

"Народна мудрість про добро, совість, ввічливість, справедливість, чесність".

"Хочу і треба".

"Розкажи мені про себе".

"Подаруй свято іншим".

"Слово не горобець - вилетить не піймаєш".

"Вихована людина: яка вона?".

"Золоте правило ввічливості".

"Мама, тато, я - читацька сім’я".

"Від матері доні добро передати".

Страницы: 1 2 3 4 5 6

Актуально про педагогіку:

Методика підготовки лекційних занять у вищій школі
Питання про те, як готуватися до лекцій, включає в себе ряд вимог, про які корисно постійно нагадувати, особливо початківцям. Ці вимоги стосуються вміння правильно “робити” лекцію, тобто певної культури в роботі. Лише на перший погляд здається – все просто: бери книги, виписуй що потрібно, складай ...

Організація групової навчально-пізнавальної діяльності у ПТНЗ
Групова форма навчання — форма навчальної діяльності студента на занятті, що характеризується розбиттям студентів на групи; це така форма організації навчального процесу у ПТНЗ, коли студенти, працюючи у малих (2-7 осіб) групах, об'єднані спільною навчальною метою і колективно-розподіленою діяльніс ...

Принцип наочності
Вперше в педагогіці теоретичне обґрунтування принципу наочності навчання дав Я.А. Коменський. Використовуючи досягнення народної педагогіки, він знайшов кошти, що полегшують дитині вивчення книжкового матеріалу. “Видимий світ у малюнках” - сама назва одній з його навчальних книг показує шлях, яким ...

Навігація по сайту

Copyright © 2020 - All Rights Reserved - www.startpedahohika.com