Система формування особистості молодшого школяра у полікультурному виховному просторі

Статті і корисна інформація » Патріотичне виховання молодших школярів в умовах полікультурного суспільства » Система формування особистості молодшого школяра у полікультурному виховному просторі

Сторінка 3

Результатом перетворень, що надзвичайно швидко відображаються на умовах виховного процесу, стала зміна парадигми громадянства й зростаюча культурна багатоманітність країн. А отже, і критична переоцінка та доповнення традиційних концепцій, методів громадянськості, орієнтація їх на патріотичне виховання у полікультурному суспільстві.

Громадянська освіта, як напрям патріотичного виховання у школі, спрямована на створення можливостей для опанування учнями правил життя в суспільстві, етичних і моральних норм і стандартів, які не тільки формують уявлення школярів про людину й суспільство, але й самі будуються на них.

Дитина, яка приходить до школи, вже має уявлення і знання про норми життя та взаємовідносини у суспільстві, тобто соціальні уявлення. Як зауважив Москвич, школа, як і інші соціальні інститути є посередником у процесі інтеграції і модифікації індивідом соціальної інформації певної культури і окремих груп. Найголовнішим тлом, на якому розгортається цей процес є група, її досвід і система уявлень.

Кожен учень має уявлення про право і справедливість і вони потужно морально та емоційно на нього впливають. Кожен учень упевнений, що його уявлення про спосіб життя і взаємини між людьми в суспільстві правильні, саме через них він інтерпретує навколишній світ, спілкується з іншими, тому педагог не має їх вважати перепоною, а навпаки, на них можна і потрібно посилатися під час роботи в класі, як на індивідуальний досвід і думку вихованця. За такого підходу учень опановуватиме громадянські знання, через вправи, які допомагають йому усвідомити свої уявлення й за потреби дистанціювати від них.

Якщо людина не відчуває, що навколо неї і в ній самій краще, а що - гірше, якщо вона не прагне стати кращою, ніж є, то вона глуха до найправильніших і емоційно виразніших повчань вихователя, батька, мудрої книжки. Емоційна самооцінка - це ґрунт, на якому проростають зерна моральних повчань. Особистісний моральний орієнтир маленької людини - стати кращою - В. Сухомлинський вважав серцевиною громадянської совісті.

У молодших школярів ці повчання формуються на основі різноманітних ігор, загадок, вправ, забавлянок у класному колективі. Саме такі методи, легко, на емоційному дитячому рівні укріплюють головні риси гуманності: чесність, відповідальність, доброта, вдячність, благородство, і є основою для їх подальшого вдосконалення.

На сьогоднішній час шкільною навчально-виховною програмою розроблено таку систему формування громадянського виховання у початковій школі:

Орієнтовні теми для виховної діяльності. Ціннісне ставлення до сім’ї, родини, людей

Виховні досягнення

Сформованість основ національних та загальнолюдських цінностей:

уміння та навичок підтримки та збереження міжособистісної злагоди, запобігання та мирне розв’язування конфліктів,

здатності враховувати думку інших людей., адекватно оцінювати власні вчинки та вчинки інших;

моральних якостей (чуйності, чесності, правдивості, справедливості, гідності, толерантності, милосердя, взаємодопомоги, товариськості, співпереживання, щедрості, поваги до особистості).

Тематичний зміст виховної діяльності

1 клас

"Мої обов’язки в сім’ї".

"Мамо, тато, я - дружна сім’я". "Що значить бути вихованою людиною?".

"Світлофор ввічливості".

"Чарівні слова відкривають серця".

"Чесним треба бути всюди".

"Школа гарної поведінки".

"Умій слухати".

"Відкриваємо скриньку добрих справ".

"Про дружбу".

Кого з друзів ти візьмеш у подорож?".

"Майстерня Діда Мороза"

Свято "Чепурушки".

"Бабусина скриня".

"Скриня народної мудрості".

2 клас

"Бути совісним означає. "

"Мій товариш".

"Моя іграшка - тобі".

"Буду гідним скрізь і всюди, щоб нести Вам радість, люди!".

"Про справжню дружбу".

"Школа вишуканих манер".

"Ти - вихована дитина?".

"Турбота. Діти допомагають дітям".

"Як би я вчинив…"

"Шануй батька й неньку"

"Традиції та реліквії моєї родини"

"Берегиня".

"Рушник моєї бабусі".

"Захоплення моїх рідних".

3 клас

"Дерево міцне корінням, а людина - родом".

"Родина, родина: від батька до сина".

"Вчимося бути добрими людьми".

"Якщо ти погано вчинив".

"Мій день, мої вчинки".

"Чужого горя не буває".

"Якщо твій друг помилився. "

"Як і чим випробовується дружба".

"Про правила товаришування".

4 клас

"Ти знаєш, що ти людина?".

"Гляди, не забудь - людиною будь!".

"Народна мудрість про добро, совість, ввічливість, справедливість, чесність".

"Хочу і треба".

"Розкажи мені про себе".

"Подаруй свято іншим".

"Слово не горобець - вилетить не піймаєш".

"Вихована людина: яка вона?".

"Золоте правило ввічливості".

"Мама, тато, я - читацька сім’я".

"Від матері доні добро передати".

Страницы: 1 2 3 4 5 6

Актуально про педагогіку:

Огляд класифікацій видів самостійних робіт
Ураховуючи динамічний розвиток сучасного суспільства, необхідно надавати великого значення вихованню самостійності учнів. Визначається величезний уплив наук на розвиток держави. Свідомий науковий пошук – основа наукового пізнання, і він може здійснюватися лише за наявності розвинених умінь самостій ...

Незвичайні творчі вправи до уроків математики
Пошук нових способів розв’язування задач. Складання своїх задач, їх розв’язування. Написання „математичних творів”. Пропонувати учням написати казку, вірш, байку на математичну тему. Математичні диктанти складає найчастіше вчитель, але можна запропонувати скласти їх учням. Такий вид роботи розвиває ...

Система початкової та середньої освіти в Англії
Обов'язкова освіта у Великій Британії починається в 5 років. Але, поряд із цим, діти 3-4 років можуть ходити в дитячий садок. Початкова школа найчастіше 6-класна - має два цикли: 2 і 4 роки. Державні школи Великої Британії в цілому забезпечують добру загальну освіту. Політика уряду спрямована на по ...

Навігація по сайту

Copyright © 2020 - All Rights Reserved - www.startpedahohika.com