Психолого-педагогічні особливості патріотичного виховання учнів у сучасній початковій школі

Статті і корисна інформація » Патріотичне виховання молодших школярів в умовах полікультурного суспільства » Психолого-педагогічні особливості патріотичного виховання учнів у сучасній початковій школі

Сторінка 4

Дуже ефективною формою може стати і такий вид діяльності як дитячі "погостини”, коли старші класи готують для менших концерт, виставу тощо, і запрошують менших до себе в гості. Учні також готують невеликий концерт для старших і йдуть в клас, де перебувають наприклад четвертокласники. В кінці організовують спільні ігри дітей. Так створюється дитяче співтовариство.

Досить цікавим педагогічним завданням, щодо ознайомлення з рідним містом, особливо з його історією та визначними місцями, є складання учнями розповіді. При цьому необхідно пам’ятати наступне.

Супроводжувати розповідь наочними матеріалами: фотографіями, репродукціями, слайдами, схемами, малюнками та ін.

Звертатись до дітей із запитаннями в ході розповіді, щоб активізувати їх увагу, викликати бажання щось дізнатися самостійно, спробувати про щось здогадатися, запитати. Спонукати мислення дітей проблемними запитаннями: "Як видумаєте, чому саме на цьому місці люди вирішили побудувати місто? Звідки така назва? Що вона може означати? ”.

Не називати дат: вони утруднюють сприйняття матеріалу. Використовувати такі вирази: "Це було дуже давно, коли ваші бабусі та дідусі були такими ж маленькими, як ви” або "Це було дуже-дуже-дуже давно, коли ваших батьків, бабусь та дідусів ще не було на світі”.

Використовувати доступну дітям лексику, пояснювати значення незнайомих слів, не вживати спеціальної термінології, не перевантажувати розповідь складними граматичними конструкціями.

Визначимо тематичні блоки роботи з молодшими школярами по ознайомленню з рідним містом.:

Історія міста. Назва. Чому тут виникло поселення людей?

Найбільша площа. Моя вулиця. Вулиці нашого міста.

Визначні місця нашого міста. Пам’ятники, будівлі, музеї, театри.

Праця дорослих. Підприємства нашого міста. Чим прославлене місто.

Герб міста. Які символи на ньому зображені. Як вони пов’язані з історією та працею людей в нашому місті.

Видатні люди рідного міста. Чиїми іменами названі вулиці, школи, підприємства. Чому? Які люди прославили наш край?

Природа рідного міста. Які дерева, квіти прикрашають вулиці міста. Яких рослин найбільше. Як називається ріка, на березі якої розташоване місто. Які корисні копалини є в нашому краї, місті.

Культура рідного міста. Які музеї, театри, бібліотеки є в місті. Навчальні заклади, школи, дитячі садки.

Культура поведінки в рідному місті. Як поводити себе на вулиці, в транспорті, музеї, театрі, на прогулянці, на загальноміських святах.

Відпочинок у нашому місті. Де люблять відпочивати жителі рідного міста. Які є традиції, свята. День міста.

Захисники нашого міста. Хто слідкує за спокоєм, добробутом людей у місті. Хто допомагає людям в надзвичайних ситуаціях. Хто такі ветерани. Як в нашому місті святкують День Перемоги.

Усі ці напрями через систему тем та відповідних виховних заходів здійснюються у початкові школі. Разом з тим, ознайомлення з науковими дослідженнями, аналіз сучасної шкільної практичної діяльності розкривають існуючі протиріччя між виховними можливостями та його втіленням у практичне життя навчально-виховному процесі. Сформована в загальноосвітніх школах система патріотичного виховання та навчання учнів не відбиває повною мірою комплекс завдань, вирішення яких необхідно сьогодні з метою виховання та всебічного розвитку школярів. Тому важливою психолого-педагогічною особливістю патріотичного виховання у сучасних умовах виступає використання на уроках народознавчого матеріалу.

Уроки, насичені інформацією про народознавство - це не лише історія нашої єдності, але й роз’єднання, етнографічного районування, бо тільки в загальній сукупності спільного і різного твориться єдине національне. Народознавство - це історія вірувань, що існували на нашій землі, - це наша духовна культура, історія звичаїв, обрядів, пісне-співів, свят, виміру часу, і матеріальна культури, бо і у виріб ужиткових речей, і господарювання, творення житла чи поселення вкладалася національна душа, - це пізнання того, чому ми такі, які є сьогодні, і це пізнання не лише наших достойностей, але й хиб та вад, що прирікали нас важко жити, спокутувати гріхи, не менш важко змагатися за своє існування під сонцем.

Саме для цього й написана книжка Галини Лозко "Українське народознавство”. Авторка намагається по-своєму осмислити українську історію і культуру, виходячи не тільки з почуття патріотизму, але й на основі сучасних наукових концепцій. Значення такої книги посилюється ще й тим, що цей багатоплановий матеріал з різних галузей знань про українців і Україну дібраний та систематизований однією дослідницею.

Надзвичайно цікавий момент щодо проведення таких уроків, це - дитяче світосприймання, воно надзвичайно образне, одухотворене, навіть міфологічне. Така специфіка дитячої свідомості. Живу природу, навколишні предмети вони часто також уявляють у вигляді живих істот, дуже подібних до тих, які витворила фантазія народу і образи котрих збереглися у фольклорі.

Страницы: 1 2 3 4 5

Актуально про педагогіку:

Виховні функції історичного краєзнавства
На сьогодні ідея краєзнавства є поширеною й актуальною у виховному історико-педагогічному полі, оскільки, краєзнавчий матеріал серед засобів виховання всебічно і гармонійно розвинутої особистості посідає одне із вагомих місць. Виховні можливості краєзнавчої складової розкриваються у засвоєнні світо ...

Основні управлінські функції та вимоги до їх виконання
Державне управління – це вид діяльності держави, що полягає у здійсненні нею управлінського, тобто організуючого, впливу на ті сфери і галузі суспільного життя, які вимагають певного втручання держави шляхом використання повноважень виконавчої влади. Всі можливі тонкощі і особливості роботи управлі ...

Організація самостійної роботи на уроках рідної мови
Перед кожним учителем початкової школи стоїть триєдина мета: навчити, розвинути і виховати. Отже, слід підготувати учнів до активної трудової і суспільної діяльності, виробити у них навички самостійно поповнювати свої знання та застосовувати їх на практиці. Першочерговим завданням учителя початкови ...

Навігація по сайту

Copyright © 2022 - All Rights Reserved - www.startpedahohika.com