Самооцінка особи

Сторінка 1

Пізнання саме себе - природна потреба людини. Від того, наскільки правильно він оцінює свою особу, залежить дуже багато що: характер, відчуття, відношення до тих, що оточують і так далі

Немає необхідності доводити, що для дитяти прагнення знайти відповідь на питання: "Хто я такий?" можна вважати одним з провідних мотивів в спілкуванні із старшими. І тут, безумовно, найперше і саме значуще для дитяти слово - за батьками. Ним дитя беззастережно вірить, їх думку він сприймає як безапеляційне і авторитетне.

Нам доводиться стикатися з двома видами помилок. Одна - найпоширеніша - заниження самооцінки дитяти. Головна причина неадекватності - прагнення батьків по окремих вчинках і провині дитяти робити узагальнювальні виводи про його особу в цілому. Ненавмисна провина (упустив, розбив і тому подібне) розцінюється визначеннями типа: "розтяпа", "нечепура" і тому подібне. Трапляється, що прояви дитячої фантазії, безневинний обман негайно кваліфікуються як "брехня", а дитя - "обманщик", "брехун" і тому подібне

Поширений і такий "прийом". Якщо дитяти хочуть присоромити за негативний вчинок, то проводять обов'язкове порівняння з кимось з інших дітей. Та, дитя вірить в свою "неповноцінність", в те, що сусідський хлопчик кращий, не рівня йому. Але чи означає це щире розкаяння за скоєне, чи збудило це прагнення стати краще? Зовсім не завжди. Швидше навпаки.

Занижена самооцінка може бути пов'язана з неувагою до інтересів дитяти, із зверхніми висловами в його адресу (кепкування над невдачами в грі і тому подібне). не можна забувати і об ролі таких "педагогічних" прийомів, як фізичні покарання, погрози, нецензурна лайка і так далі

Інша помилка - завищення самооцінки. Є батьки, які щонайменший успіх свого дитяти також негайно відносять до видатних якостей його осіб.

Дитя, що заголубилося, розпещений, опиняється анітрохи не в кращому положенні, чим покинутий. Щонайменше незадоволення бажань викликає в нім бурхливий протест, він не пристосований до складних емоційних перевантажень, не уміє і не бажає поважати відчуття оточують.

Відчуття дитяти формують не стільки гострі ситуації, скільки рядові будні сімейного життя. Бесіди з дітьми, спільні прогулянки, відвідини кіно, театрів, вечірні зустрічі біля телевізора, прийоми гостей і тому подібне - все це джерело емоційної дії. Поважно тільки не продивитися, коли виникає якесь неблагополуччя.

Мова йде про таке відхиленні в розвитку, який науково визначається як дефіцит спілкування з однолітками. Дошкільники дуже товариські. Це властиво дитяті, що нормально розвивається, так само як життєрадісність і оптимізм. Якщо трьох-чотирьохрічне дитя цілком може обходитися суспільством батьків, то п'ятирічний потребує товаришів. Найсильніше покарання для них - ізоляція від тих, що оточують, від однолітків.

Перша і неодмінна умова, щоб дитяти прийняли в гру - бажання і уміння дотримувати її правила.

Іграм може перешкодити емоційна нестійкість деяких дітей. Вони так бурхливо реагують на свої успіхи, бувають настільки агресивні або, навпаки, пасивні, що гра з ними для тих, що оточують не лише нецікава, але і просто неприємна. У основі такої нестійкості можуть бути особливості темпераменту, підвищена нервовість, невміння стримувати себе, нездатність включитися в спільний ритм гри.

Всі дошкільники дуже товариські. Вони легко пристосовують свої інтереси до інтересів інших дітей. Як би добре або погано не були виховані діти (з погляду даного отця або матери!), вони завжди чимось збагачують один одного. І не варто батькам по-диктаторськи наказувати своєму дитяті: "З цим дружи, а від цього тримайся подалі". Мова йде про дошкільниках. Втім, і далі такі заборони будуть не дуже бажані, але у дошкільників це має характер педагогічної стратегії.

Є "домашні" діти. Вони виросли в оточенні люблячих батьків, бабусь, дідусів. Вони звикли до певного стилю стосунків, при якому вони, і лише вони, знаходилися в центрі уваги і турботи. Домашнє виховання має багато достоїнств, але може мати і цілу серію недоліків.

Для садкових характерні: хороший спільний розвиток, емоційна стійкість, товариськість, заповзятливість, велика (в порівнянні з домашніми дітьми) суспільна активність. розсіяна увага і недисциплінованість!

Домашні діти замкнутіші, менш активніші, але у них наголошується більш зосереджена увага і дисциплінованість. Нерідко в перші дні в школі "домашні" діти плачуть, просяться додому до мами, соромляться вийти на зміну.

Перехід "домашнього" дитяти в дитячий садок в ідеалі має бути завжди для нього цікавий. Такий широкий круг однолітків, такі можливості для гри, для захоплюючого дозвілля! Дитя повинне з нетерпінням чекати наступного дня, неохоче покидати увечері співтовариство дітей. Так відчувають себе багато дошкільників. Багато, але не все.

Важко в даній ситуації переоцінити роль вихователя. Саме від його поведінки залежить психологічний стан кожного дитяти окремо, стосунки між дітьми і зрештою спільне відношення дитяти до групи.

Страницы: 1 2

Актуально про педагогіку:

Вплив методів ігрового навчання на пізнавальну активність студентів
Виходячи з педагогічної системи, обгрунтованої Беспалько В.П., яка була удосконалена Жуковим Р.Ф. та Кузнєцовим Ю.В., де розглядаються п'ять рівнів навчання, що дозволяють оволодіти знаннями в тій чи іншій області, пропонується класифікація методів навчання на основі даних рівнів навчання. Класифік ...

Основні риси Епохи Відродження
Коли європейський дух перестав прагнути до смерті і звернувся до життя, він знайшов для себе нове джерело сили на самому початку свого ж шляху - в античності. Майже тисячу років середньовічна Європа розвивалася на уламках античної культури, залишених варварами. Середньовіччя - це та ж античність, а ...

Форми та методи педагогічної роботи з обдарованими учнями
Одним із важливих напрямків діяльності вчителя в умовах загальноосвітньої школи є його робота з учнями, яким властиві підвищені навчальні можливості. Тому відносно цієї категорії учнів мають бути зроблені акценти такого характеру: а) повне задоволення запитів найбільш підготовлених дітей у поглибле ...

Навігація по сайту

Copyright © 2022 - All Rights Reserved - www.startpedahohika.com