При вивченні причин девіантною поведінки неповнолітніх важливим є аналіз особистості у взаємодії з середовищем, оскільки така поведінка породжується не особистістю чи середовищем, а саме їх взаємодією.
У ряді випадків ця взаємодія, якщо вона має місце протягом тривалого періоду, сильно впливає на особистість і породжує не окремі протиправні поступки, а стійку протиправну орієнтацію.
Така особистість здатна здійснювати правопорушення навіть при зміні соціальних умов.
Отже, сформулюємо основні положення підходу до вивчення особистості неповнолітнього з девіантною поведінкою:
Особистість вивчається як складна система, в якій виділяються елементи, що мають безпосередній чи опосередкований зв’язок з девіантною поведінкою.
Особистість пізнається через діяльність, через взаємодію з соціальним середовищем.
Не тільки особистість та її діяльність, але обов’язково соціальне середовище повинні бути в полі зору психолога.
Досліджуючи проблему відхилень, потрібно дотримуватися певних принципів, зокрема принципу об’єктивності вивчення психічних явищ.
Даний принцип передбачає розгляд будь-яких психічних явищ в єдності з тими зовнішніми причинами і внутрішніми умовами, в яких вони виникають і проявляються.
Принцип об’єктивності вимагає вивчати особистість в процесі її діяльності, тому що про психічні особливості людини можна судити тільки по її реальних діях. Психічні явища необхідно вивчати як в найбільш типових учням умови, так і нетипових. Принцип об’єктивності полягає також в тому, що позиція дослідника ні в якій мірі не повинна впливати на результати дослідження, їх інтерпретацію.
Іншим важливим принципом проведення психолого-соціальних досліджень є вивчення психічних явищ в їх розвитку. Це означає, що увага дослідника повинна бути спрямована не тільки на вивчення тих якостей і властивостей особистості учня, які вже сформувалися, але й на ті, які можуть сформуватися в перспективі. Якщо психолог не буде дивитися вперед і передбачати можливий майбутній розвиток кожного учня, то буде неможливо цілеспрямовано планувати всю навчально-виховну роботу.
Суттєвим є і принцип аналітико-синтетичного вивчення особистості учня. Він проявляється в тому, що глибоке і всебічне вивчення особистості передбачає вивчення як окремих сторін пізнавальних, емоційно-вольових процесів, окремих якостей особистості, так і вивчення взаємозв’язку, всіх цих компонентів, в психіці особистості.
Актуально про педагогіку:
Сучасна українська освіта в контексті перспектив світового розвитку
У Доповіді міжнародної комісії ЮНЕСКО «Освіта: Прихований скарб ХХІ ст.», що представлений у 1997 році, зазначено: «мі повинні бути у всеозброєнні, щоб подолати основні протиріччя, які не будучи новими, стануть головними проблемами XXI віку». До таких протиріч автори Доповіді відносять наступні: - ...
Країни Південної Африки
До регіону Південної Африки належить п'ять держав: Ботсвана, Лесото, Намібія, Південно-Африканська Республіка та Свазіленд. Це доволі специфічна частина Африки з дуже сильним впливом на усі сторони життя, насамперед на економіку, європейських поселенців. Хоча політична влада тут належить корінним ж ...
Мета і зміст виховання та навчання
Етнопедагогіка як частина педагогічної науки досліджує закономірності та особливості народного, етнічного виховання. Поряд з використанням методів традиційної педагогіки етнопедагогіка приділяє велику увагу застосуванню етнографічних, етнолінгвістичних, археологічний, етнопсихологічних та соціальни ...