Реалізація програми "Соціально-педагогічна допомога дітям з неблагополучних сімей"

Статті і корисна інформація » Соціально-педагогічна реабілітація дітей з неблагополучних сімей » Реалізація програми "Соціально-педагогічна допомога дітям з неблагополучних сімей"

Сторінка 1

Отримані дані діагностичного етапу дозволяють перейти до наступного етапу - розробки і реалізації самої програми.

Відмітимо, суб'єктами програми виступали соціальний педагог школи, психолог, представники інших соціальних інститутів, автор програми.

Були організовані:

1. Батьківські збори для групового обговорення актуальної проблеми, в результаті бесіди батьки діляться своїм життєвим досвідом і дослухаються до порад інших батьків, соціального педагога, психолога.

Оскільки сім'я являє собою цілісну систему, тому проблеми "батьки - діти" не можуть бути вирішені за допомогою соціально-педагогічної реабілітації тільки дітей або тільки батьків.

Причини неефективного батьківського ставлення можуть бути різноманітними. Соціально-педагогічна реабілітація дозволяє виправити більшість з них. З цією метою використовуються батьківські збори. Паралельна робота (тобто, і з дітьми, і з батьками) дозволяє підвищити ефективність занять батьківської групи.

Цілі і форми групової роботи обмежені батьківською темою. Група передусім звертається до проблем виховання молодого покоління і спілкування з ним. Особистісні проблеми учасників обговорюються лише в тій мірі, в якій це необхідно для вирішення батьківських проблем.

За стилем проведення соціально-педагогічної реабілітації групи структуровані (тобто, теми для обговорення, ігрові і домашні завдання пропонує ведучий). Кількість учасників - 10-15 батьків (сімейні пари або один із батьків). Заняття проводяться раз на тиждень протягом чотирьох годин. Весь курс (10 занять) складає 40 годин. Паралельно працюють підліткові групи, в яких можуть займатися 5-8 осіб віком 14-17 років.

2. Тренінги, спрямовані на розвиток умінь і навичок, які допомагають сім'ям вчитися управляти своїм мікросередовищем, ведуть до вибору конструктивних життєвих цілей і конструктивної взаємодії. Серед таких навичок потрібно виділити:

- Комунікаційні уміння і навички: уміння "активного слухання", що є безоціночною реакцією, яка свідчить про те, що батьки зацікавлено слухають і розуміють свою дитину.

Мета тренінгу: розвиток комунікативних навичок в сім'ї.

Тривалість: 3 заняття по 3 години, всього 9 годин.

Завдання тренінгу:

відпрацювання навичок встановлення контакту, відносини в різних ситуаціях;

розширення можливостей використання навичок невербальної комунікації;

оволодіння навичками активного слухання.

Учасники: тренінг розрахований на батьків.

Чисельність груп: 10-15 осіб.

- Психологічні прийоми подолання стресових ситуацій.

Є багато методів подолання стресу. Насамперед варто перелічити речі, що викликають стрес — це допоможе уникати провокативних ситуацій. Слід намагатися розслаблятися та сформувати психологічну установку на спокій. Слід планувати короткі програми релаксації за будь-якими методиками: аутотренінг, медитація, молитва, дихальна гімнастика, фізичні вправи.

- Психолого-педагогічні прийоми: прийоми раннього розвиваючого навчання, модифікації поведінки дитини, ігротерапії та ін.

3. Ділова гра, спрямована на підвищення і розширення знань батьків в області сімейного виховання.

4. При будь-якому типі виховання потрібна індивідуальна консультація, оскільки вона приносить найбільш продуктивні результати. Можливі бесіди на теми, що стосуються сімейного виховання: стилі виховання, помилки виховання і їх наслідку. Але найбільш актуальні теми, які цікавлять самих батьків, тому необхідно зацікавити і підштовхнути їх до звернення за індивідуальною консультацією при виникаючих питаннях і проблемах.

5. "Стенд для батьків", де викладені основні положення, що стосуються виховання дітей, представлена інформація про можливу допомогу, а так само опис роботи соціального педагога по роботі з сім'єю: основні напрями, форми і методи його роботи і обов'язково графік роботи.

6. Патронаж - одна з форм роботи соціального педагога, що є відвідуваннями вдома з діагностичною, контрольною і адаптаційно-реабілітаційною метою. Патронаж проводитися з наступними цілями:

діагностичні (ознайомлення з умовами життя, вивчення можливих соціальних чинників ризику, дослідження проблемних ситуацій, що склалися);

контрольні (оцінка стану сім'ї і дитини, динаміка проблем, виконання батьками рекомендацій);

адаптаційно-реабілітаційні (надання конкретної освітньої, психологічної і посередницької допомоги).

В процесі реалізації програми з сім'ями, в яких є присутнім жорстоке поводження, організовані індивідуальні консультації, що проводяться соціальним педагогом, наркологом, медпрацівником, психологом, правоохоронними органами і так далі, які відвідали тільки 2% з 5%. Батькам, що прийшли, вказали на популярність істинної причини такої поведінки, яку вони приховують. І у разі відмови в співпраці терапія буде неефективна.

Для роботи з сім'ями, в яких є присутнім нестійкий стиль виховання, були організовані соціальним педагогом батьківські збори на тему "Проблеми спілкування батьків і дітей". Але оскільки ця проблема дуже актуальна для різних стилів виховання, то було вирішено провести ряд батьківських зборів по паралельних класах. Після обговорення теми по допомогу і консультацію до соціального педагога, психолога, звернулися навіть ті батьки, у яких не спостерігалося внутрісімейних проблем.

Страницы: 1 2 3 4 5 6

Актуально про педагогіку:

Ретроспектива становлення професії керівника хору
У світлі сучасних підходів до вирішення проблеми підготовки керівника хору привертає увагу питання продуктивного використання багатовікового музичного світового та вітчизняного досвіду, як передумови становлення хорової культури України. Такими передумовами виступають відомості про історичний періо ...

Використання комп’ютера у процесі навчання математики молодших школярів
Немає потреби і неможливо однаково навчати і навчити всіх дітей, сформувати в кожної дитини одні й ті самі вміння та навички з різних предметів, добитися від дітей одного і того самого рівня розвитку логічного та творчого мислення, однакового сприймання дійсності. Це стосується і навчання математик ...

Ознайомлення з дробами
Ознайомлення учнів з дробовими числами у формі звичайних дробів проводиться у зв‘язку з вивченням множення і ділення багатоцифрових чисел і ґрунтується на уявленнях, знаннях, вміннях і навичках, вироблених учнями при ознайомленні з частками величин (числа). Методика ознайомлення з простими дробами ...

Навігація по сайту

Copyright © 2019 - All Rights Reserved - www.startpedahohika.com