Реалізація програми "Соціально-педагогічна допомога дітям з неблагополучних сімей"

Статті і корисна інформація » Соціально-педагогічна реабілітація дітей з неблагополучних сімей » Реалізація програми "Соціально-педагогічна допомога дітям з неблагополучних сімей"

Сторінка 1

Отримані дані діагностичного етапу дозволяють перейти до наступного етапу - розробки і реалізації самої програми.

Відмітимо, суб'єктами програми виступали соціальний педагог школи, психолог, представники інших соціальних інститутів, автор програми.

Були організовані:

1. Батьківські збори для групового обговорення актуальної проблеми, в результаті бесіди батьки діляться своїм життєвим досвідом і дослухаються до порад інших батьків, соціального педагога, психолога.

Оскільки сім'я являє собою цілісну систему, тому проблеми "батьки - діти" не можуть бути вирішені за допомогою соціально-педагогічної реабілітації тільки дітей або тільки батьків.

Причини неефективного батьківського ставлення можуть бути різноманітними. Соціально-педагогічна реабілітація дозволяє виправити більшість з них. З цією метою використовуються батьківські збори. Паралельна робота (тобто, і з дітьми, і з батьками) дозволяє підвищити ефективність занять батьківської групи.

Цілі і форми групової роботи обмежені батьківською темою. Група передусім звертається до проблем виховання молодого покоління і спілкування з ним. Особистісні проблеми учасників обговорюються лише в тій мірі, в якій це необхідно для вирішення батьківських проблем.

За стилем проведення соціально-педагогічної реабілітації групи структуровані (тобто, теми для обговорення, ігрові і домашні завдання пропонує ведучий). Кількість учасників - 10-15 батьків (сімейні пари або один із батьків). Заняття проводяться раз на тиждень протягом чотирьох годин. Весь курс (10 занять) складає 40 годин. Паралельно працюють підліткові групи, в яких можуть займатися 5-8 осіб віком 14-17 років.

2. Тренінги, спрямовані на розвиток умінь і навичок, які допомагають сім'ям вчитися управляти своїм мікросередовищем, ведуть до вибору конструктивних життєвих цілей і конструктивної взаємодії. Серед таких навичок потрібно виділити:

- Комунікаційні уміння і навички: уміння "активного слухання", що є безоціночною реакцією, яка свідчить про те, що батьки зацікавлено слухають і розуміють свою дитину.

Мета тренінгу: розвиток комунікативних навичок в сім'ї.

Тривалість: 3 заняття по 3 години, всього 9 годин.

Завдання тренінгу:

відпрацювання навичок встановлення контакту, відносини в різних ситуаціях;

розширення можливостей використання навичок невербальної комунікації;

оволодіння навичками активного слухання.

Учасники: тренінг розрахований на батьків.

Чисельність груп: 10-15 осіб.

- Психологічні прийоми подолання стресових ситуацій.

Є багато методів подолання стресу. Насамперед варто перелічити речі, що викликають стрес — це допоможе уникати провокативних ситуацій. Слід намагатися розслаблятися та сформувати психологічну установку на спокій. Слід планувати короткі програми релаксації за будь-якими методиками: аутотренінг, медитація, молитва, дихальна гімнастика, фізичні вправи.

- Психолого-педагогічні прийоми: прийоми раннього розвиваючого навчання, модифікації поведінки дитини, ігротерапії та ін.

3. Ділова гра, спрямована на підвищення і розширення знань батьків в області сімейного виховання.

4. При будь-якому типі виховання потрібна індивідуальна консультація, оскільки вона приносить найбільш продуктивні результати. Можливі бесіди на теми, що стосуються сімейного виховання: стилі виховання, помилки виховання і їх наслідку. Але найбільш актуальні теми, які цікавлять самих батьків, тому необхідно зацікавити і підштовхнути їх до звернення за індивідуальною консультацією при виникаючих питаннях і проблемах.

5. "Стенд для батьків", де викладені основні положення, що стосуються виховання дітей, представлена інформація про можливу допомогу, а так само опис роботи соціального педагога по роботі з сім'єю: основні напрями, форми і методи його роботи і обов'язково графік роботи.

6. Патронаж - одна з форм роботи соціального педагога, що є відвідуваннями вдома з діагностичною, контрольною і адаптаційно-реабілітаційною метою. Патронаж проводитися з наступними цілями:

діагностичні (ознайомлення з умовами життя, вивчення можливих соціальних чинників ризику, дослідження проблемних ситуацій, що склалися);

контрольні (оцінка стану сім'ї і дитини, динаміка проблем, виконання батьками рекомендацій);

адаптаційно-реабілітаційні (надання конкретної освітньої, психологічної і посередницької допомоги).

В процесі реалізації програми з сім'ями, в яких є присутнім жорстоке поводження, організовані індивідуальні консультації, що проводяться соціальним педагогом, наркологом, медпрацівником, психологом, правоохоронними органами і так далі, які відвідали тільки 2% з 5%. Батькам, що прийшли, вказали на популярність істинної причини такої поведінки, яку вони приховують. І у разі відмови в співпраці терапія буде неефективна.

Для роботи з сім'ями, в яких є присутнім нестійкий стиль виховання, були організовані соціальним педагогом батьківські збори на тему "Проблеми спілкування батьків і дітей". Але оскільки ця проблема дуже актуальна для різних стилів виховання, то було вирішено провести ряд батьківських зборів по паралельних класах. Після обговорення теми по допомогу і консультацію до соціального педагога, психолога, звернулися навіть ті батьки, у яких не спостерігалося внутрісімейних проблем.

Страницы: 1 2 3 4 5 6

Актуально про педагогіку:

Поняття андрагогіки, її об’єкт, предмет, завдання
Педагогіка – багатогалузева наука, яка охоплює всі аспекти навчання і виховання особистості. Однією з її галузей є вікова педагогіка, що вивчає закономірності навчання, виховання і розвитку людей різних вікових груп. У наш час зростає значущість освіти дорослих, яка згідно матеріалів ЮНЕСКО, має за ...

Методика вивчення нумерації шестицифрових чисел
Поняття класу Нумерація шестицифрових чисел вивчається так само, як і нумерація чотири- та п’ятицифрових чисел. Тому розглянемо лише уроки на введення поняття класу та узагальнення знань. Тема. Нумерація шестицифрових чисел. Таблиця розрядів і класів (поняття про клас). Розповідь. В усній нумерації ...

Доброзичливе ставлення вчителів до учнів, стимулювання й заохочення
Враховуючи наявність у багатьох розумово відсталих стійкого негативного ставлення до процесу навчання взагалі і до математики зокрема, намагатися створити в учнів відчуття стабільних успіхів. На невдачі, помилки, труднощі увага майже не повинна звертатись. Учитель постійно наголошує на успіхах як о ...

Навігація по сайту

Copyright © 2022 - All Rights Reserved - www.startpedahohika.com