В той же час змінився їх кількісний склад. Так у двох експериментальних класах кількість учнів з низьким рівнем морального досвіду складає 13% від вибірки, з середнім рівнем – 56% і з високим – 31%.
При порівнянні з першим етапом дослідження виявилось, що група з низьким рівнем зменшилася на 18%, з середнім збільшилася на 8%, і з високим збільшилася на 10%. Детальніше порівняння дозволило простежити зміну складу різних рівнів, що вчаться в групах, від першого етапу дослідження по другий. Так 16% випробовуваних, що були в групі з низьким рівнем потрапили в групу з середнім рівнем і 2% – в групу з високим рівнем. З групи з середнім рівнем на першому етапі дослідження 8% випробовуваних потрапили в групу з високим рівнем.
Також важливо зазначити, що 36% випробовуваних у 3-А і 4-В експериментальних класах змінили своє положення і перейшли в групи з більш високим рівнем морального досвіду. Саме цей факт свідчить про те, що в результаті формуючого експерименту у молодших школярів моральний досвід досяг вищого рівня розвитку, ніж був.
Окрім кількісної зміни, у деяких випробовуваних у двох експериментальних класах відзначалися і деякі якісні особливості морального досвіду. Передусім, школярі, обґрунтовували свої відповіді, стали частіше орієнтуватися на зміст моральної норми. Підвищилася здатність виділяти моральну проблему в ситуаціях морального вибору. Оцінки вчинків стали критичніші не лише по відношенню до іншої людини, але і до самого себе.
Таким чином, вивчаючи ці різні методики та перевіряючи деякі з них на практиці, ми звернули увагу на їх позитивні результати. Також, доповнивши власними міркуваннями з даної проблеми, ми виокремили певні шляхи морально-правовиховної роботи, що увібрали в себе кращі традиційні методи та новаторські пропозиції.
Актуально про педагогіку:
Зв'язок екологічної освіти і природничих дисциплін
Основна мета екологічної освіти формування екологічної свідомості і мислення на основі активної життєвої позиції. Пробудження екологічної свідомості нерозривний пов'язано з усвідомленням людиною своєї ролі на Землі. В даний час унаслідок технічного прогресу, урбанізації суспільства людина перестала ...
Використання гнучких технологій та технологій
модульно-рейтингового навчання слухачів та курсантів ВНЗ МВС України
Поява гнучких технологій навчання стала розвитку технологічного підходу до навчання. Першим етапом цього процесу стало широке впровадження в освіту програмованого навчання, що призвело до суттєвих змін у моделі пізнавальної діяльності тих, хто навчається. Завдяки програмованому підходу воно стало і ...
Інноваційні педагогічні технології як основа
ефективності організації навчально-виховного процесу
Стратегічний напрям розв'язання нагальних освітянських проблем спонукає щонайперше обґрунтувати концепцію реформи освіти, осердям якої є передові інноваційні технології. За орієнтир береться те, що навчальний процес має бути трансформований у напрямі індивідуалізації освітньої взаємодії, навчання, ...