Екологічна експедиція "Рослини України"

Статті і корисна інформація » Екологічна експедиція "Рослини України"

Сторінка 2

Будівельний матеріал, сировина для виготовлення паперу.

Місце відпочинку.

Вчитель. Наша експедиція продовжується. А на зміну деревам прийшли -кущі. Який серед усіх кущів найвідоміший і найшановніший на Україні? Так, це - калина.

Учень. « Без верби і калини нема України» - каже народна мудрість. Калина символ любові українців до рідного краю. Шанували колись люди калину: не було хати, біля якої не кущилась би калина. Хати, неначе в коралах червоніють густими намистинами до пізніх заморозків.

Учень. Калинонька

Ось калина над рікою

Віти стелить по воді.

Хто це щедрою рукою

їй намистечко надів?

Червонясте, променисте -; Розцвітає, як вогні .

Дай хоч трішечки намиста, Калинонько, і мені!

Учень. Калина - це невисокий, але пишний кущ. Росте на вологих місцях у лісі, в лузі. Калина зацвітає весною пишним білим цвітом. Восени важкі грона калини червоніють і наливаються цілющим соком. Люди здавна шанують її за лікувальні властивості і красу.

Учень. Не було в народній медицині помітніших ліків, ніж калиновий чай. Свіжі ягоди з медом та водою вживали від кашлю, серцевих захворювань. Соком навіть очищали обличчя або рум'янились.

А як потрібна калина в численних обрядах, особливо у весільному!

Коли випікали коровай, неодмінно прикрашали його кетягами калини. В калині, кажуть, материнська любов і мудрість.

Учень. Калина

У нашому лузі

Сталася новина -

Зацвіла біленьким цвітом

Червона калина.

Калинонько - Вкраїнонько -

Божа наречена.

Поклонилась тобі в пояс

Травичка зелена.

Багато прислів'їв складено про калину.

Любиш Україну - посади калину.

Нема цвіту білішого,

Як цвіт на калині.

Нема в світі ріднішого,

Як мати дитині.

• Шануй калину, коли цвіте.

Навчай дитину, коли росте.

— А давайте проспіваємо про калину всі разом (і гості).

Пісня « Ой є в лісі калина»

Вчитель. Не менше шанований в народі і цей кущ. Що за квіточка пахуча:

І рожева, і колюча? (Шипшина)

Учень. Шипшина зажди гарна і корисна. Її квіти досить скромні, але милують зір. Восени приваблює великими червоними ягодами. Вони рятують взимку від голоду пташок, а дітей від простуди. За вмістом вітаміну С шипшина є чемпіоном у царстві рослин. А настій з червоних «жарин» дає людині кремезної сили. Плоди шипшини споживають всі лісові пташки.

Шпак шипшину не клює,

Й так здоров'я в нього є,

А цілющий чай з шипшини -Це здоров'я для людини.

Вчитель. А наступний кущ - аристократ. Він завжди був прикрасою панських садиб. Це бузок.

Учень. Густо усіяний китицями своїх чудових білих та лілових квітів, бузок є найкращою прикрасою наших садів. А його чарівні пахощі відчуваються на далекій відстані. За повір'ям, квіточки бузкові приносять щастя, особливо коли вони мають «З», «5», «7» пелюсточок. Люди клали їх до рота і тримали під язиком, щоб бути щасливими. Квіточки бузку та листочки вміють знімати всякий біль.

Казка

Був квітень місяць, і земля з нетерпінням чекала небесних дарунків. Бажаючи скоріше побачити на кущах та деревах перші квіти, Весна почала будити Сонце, яке ще солодко спало. Прокинувшись Сонце разом з Весною та Веселкою зійшло на землю. Весна, взявши сонячні промені та змішавши з яскравими кольорами Веселки, почала повними жменями сипати їх на поля, луги, гілки дерев, скрізь, де земля жадала відродження.

І всюди, куди потрапляли сонячні промені, виростали рожевг, червоні, небесно-блакитні, темно-сині, золотисті, сніжно-білі квіти.

Так, Сонце працюючи цілі дні дісталося разом з Весною та Веселкою до Скандинавії, де воно спить місяцями, де квіти бідні та убогі, а лід скував землю. Тут стомлене Сонце хотіло відпочити, але Весна, побачивши сірість та морок стала просити Сонце прикрасити і цю землю. Але фарб, крім лілової, майже не залишилось.

Тоді Весна взявши повні пригоршні лілових променів почала кидати їх на кущі та поля Скандинавії. І скрізь, куди потрапляли промені з'являлися прекрасні бузкові китиці. Скоро тут стало стільки бузкових квітів, що Сонце звернулося до Весни:

Ну досить, досить, невже ти не бачиш, що скрізь тільки бузок.

Нічого, - відповіла Весна, - цим нещасним, закутим у лід землям не відомі

чаруючі аромати троянд, поцілунки п'янкої фіалки, ніжні пахощі магнолії, то

дамо ж їм цілі ліси, цілі моря бузку.

Тоді Сонце почало сіяти білі промені на кущі і дерева; в результаті з'явився білий бузок, який разом з ліловим вкрив землі Скандинавії .

Вчитель. А цей кущ ви всі дуже добре знаєте і полюбляєте ласувати його ягодами. М. Рильський присвятив йому такі гарні рядки.

«У щастя людського два рівних є крила –

Троянди й виноград – красиве і корисне».

Учень. Виноград - одна з найкращих ягід, а виноградний сік дуже корисний і смачний.

Ще в давні часи виноград широко використовували для лікування різноманітних хвороб. Його цілющі властивості використовують і в сучасній медицині.

Страницы: 1 2 3

Актуально про педагогіку:

Організація, зміст та перевірка ефективності експериментального дослідження
Експериментальні дослідження відіграють важливу роль в процесі вивчення пізнавальних можливостей учнів на певному віковому етапі, при виявленні конкретних шляхів формування особистості молодшого школяра тощо. Як зазначають психологи, особлива цінність експериментальних досліджень, що проводяться в ...

Форми, методи, засоби соціально-педагогічної профілактики тютюнопаління серед підлітків
Серед всіх методів, котрі застосовуються в процесі соціально-педагогічної профілактики тютюнопаління серед підлітків, необхідно детально розглянути методи профілактичної інтервенції. За допомогою цих методів здійснюється безпосередня взаємодія суб’єктів, які реалізують профілактичні програми, та пі ...

Постановка експерименту та результати експериментального навчання
У ході педагогічного експерименту, що проводився в три етапи була проаналізована поетапна послідовність дій викладача училищ щодо використання відповідних методів , форм і прийомів навчання, з’ясовано і обґрунтовано оптимальні педагогічні умови формування уявлення про закон пропозиції у процесі вив ...

Навігація по сайту

Copyright © 2022 - All Rights Reserved - www.startpedahohika.com