Екологічна експедиція "Рослини України"

Статті і корисна інформація » Екологічна експедиція "Рослини України"

Сторінка 2

Будівельний матеріал, сировина для виготовлення паперу.

Місце відпочинку.

Вчитель. Наша експедиція продовжується. А на зміну деревам прийшли -кущі. Який серед усіх кущів найвідоміший і найшановніший на Україні? Так, це - калина.

Учень. « Без верби і калини нема України» - каже народна мудрість. Калина символ любові українців до рідного краю. Шанували колись люди калину: не було хати, біля якої не кущилась би калина. Хати, неначе в коралах червоніють густими намистинами до пізніх заморозків.

Учень. Калинонька

Ось калина над рікою

Віти стелить по воді.

Хто це щедрою рукою

їй намистечко надів?

Червонясте, променисте -; Розцвітає, як вогні .

Дай хоч трішечки намиста, Калинонько, і мені!

Учень. Калина - це невисокий, але пишний кущ. Росте на вологих місцях у лісі, в лузі. Калина зацвітає весною пишним білим цвітом. Восени важкі грона калини червоніють і наливаються цілющим соком. Люди здавна шанують її за лікувальні властивості і красу.

Учень. Не було в народній медицині помітніших ліків, ніж калиновий чай. Свіжі ягоди з медом та водою вживали від кашлю, серцевих захворювань. Соком навіть очищали обличчя або рум'янились.

А як потрібна калина в численних обрядах, особливо у весільному!

Коли випікали коровай, неодмінно прикрашали його кетягами калини. В калині, кажуть, материнська любов і мудрість.

Учень. Калина

У нашому лузі

Сталася новина -

Зацвіла біленьким цвітом

Червона калина.

Калинонько - Вкраїнонько -

Божа наречена.

Поклонилась тобі в пояс

Травичка зелена.

Багато прислів'їв складено про калину.

Любиш Україну - посади калину.

Нема цвіту білішого,

Як цвіт на калині.

Нема в світі ріднішого,

Як мати дитині.

• Шануй калину, коли цвіте.

Навчай дитину, коли росте.

— А давайте проспіваємо про калину всі разом (і гості).

Пісня « Ой є в лісі калина»

Вчитель. Не менше шанований в народі і цей кущ. Що за квіточка пахуча:

І рожева, і колюча? (Шипшина)

Учень. Шипшина зажди гарна і корисна. Її квіти досить скромні, але милують зір. Восени приваблює великими червоними ягодами. Вони рятують взимку від голоду пташок, а дітей від простуди. За вмістом вітаміну С шипшина є чемпіоном у царстві рослин. А настій з червоних «жарин» дає людині кремезної сили. Плоди шипшини споживають всі лісові пташки.

Шпак шипшину не клює,

Й так здоров'я в нього є,

А цілющий чай з шипшини -Це здоров'я для людини.

Вчитель. А наступний кущ - аристократ. Він завжди був прикрасою панських садиб. Це бузок.

Учень. Густо усіяний китицями своїх чудових білих та лілових квітів, бузок є найкращою прикрасою наших садів. А його чарівні пахощі відчуваються на далекій відстані. За повір'ям, квіточки бузкові приносять щастя, особливо коли вони мають «З», «5», «7» пелюсточок. Люди клали їх до рота і тримали під язиком, щоб бути щасливими. Квіточки бузку та листочки вміють знімати всякий біль.

Казка

Був квітень місяць, і земля з нетерпінням чекала небесних дарунків. Бажаючи скоріше побачити на кущах та деревах перші квіти, Весна почала будити Сонце, яке ще солодко спало. Прокинувшись Сонце разом з Весною та Веселкою зійшло на землю. Весна, взявши сонячні промені та змішавши з яскравими кольорами Веселки, почала повними жменями сипати їх на поля, луги, гілки дерев, скрізь, де земля жадала відродження.

І всюди, куди потрапляли сонячні промені, виростали рожевг, червоні, небесно-блакитні, темно-сині, золотисті, сніжно-білі квіти.

Так, Сонце працюючи цілі дні дісталося разом з Весною та Веселкою до Скандинавії, де воно спить місяцями, де квіти бідні та убогі, а лід скував землю. Тут стомлене Сонце хотіло відпочити, але Весна, побачивши сірість та морок стала просити Сонце прикрасити і цю землю. Але фарб, крім лілової, майже не залишилось.

Тоді Весна взявши повні пригоршні лілових променів почала кидати їх на кущі та поля Скандинавії. І скрізь, куди потрапляли промені з'являлися прекрасні бузкові китиці. Скоро тут стало стільки бузкових квітів, що Сонце звернулося до Весни:

Ну досить, досить, невже ти не бачиш, що скрізь тільки бузок.

Нічого, - відповіла Весна, - цим нещасним, закутим у лід землям не відомі

чаруючі аромати троянд, поцілунки п'янкої фіалки, ніжні пахощі магнолії, то

дамо ж їм цілі ліси, цілі моря бузку.

Тоді Сонце почало сіяти білі промені на кущі і дерева; в результаті з'явився білий бузок, який разом з ліловим вкрив землі Скандинавії .

Вчитель. А цей кущ ви всі дуже добре знаєте і полюбляєте ласувати його ягодами. М. Рильський присвятив йому такі гарні рядки.

«У щастя людського два рівних є крила –

Троянди й виноград – красиве і корисне».

Учень. Виноград - одна з найкращих ягід, а виноградний сік дуже корисний і смачний.

Ще в давні часи виноград широко використовували для лікування різноманітних хвороб. Його цілющі властивості використовують і в сучасній медицині.

Страницы: 1 2 3

Актуально про педагогіку:

Виховний колектив
Величезну роль грає колектив в розвитку людської особи. "Розвиток індивіда, - писали Маркс і Енгельс, - обумовлено розвитком всіх інших індивідів, з якими він знаходиться в прямому або непрямому спілкуванні". Ясно, що і дитячий колектив є явище об'єктивно закономірне. Діти живуть і вихову ...

Діяльність соціального педагога в сучасних умовах
Соціальна педагогіка має давні традиції. Нині вона набуває дедалі більшої значущості як у системі педагогічних дисциплін, так і в соціальній роботі. Як зазначають дослідники, соціальна робота складається із соціального контролю, соціального захисту та інших елементів, які використовуються залежно в ...

Відповідність послідовності технологічних етапів уроку його дидактичній меті
Ефективний засіб підготовки інтегрованого уроку - „розкладання” його на деталі, щоб були зрозумілі взаємовідносини всіх його частин . Особливого значення набуває визначення найголовнішого, підпорядкування йому усього другорядного. Так, на інтегрованих уроках нами використовувались такі технологічні ...

Навігація по сайту

Copyright © 2021 - All Rights Reserved - www.startpedahohika.com