Будівельний матеріал, сировина для виготовлення паперу.
Місце відпочинку.
Вчитель. Наша експедиція продовжується. А на зміну деревам прийшли -кущі. Який серед усіх кущів найвідоміший і найшановніший на Україні? Так, це - калина.
Учень. « Без верби і калини нема України» - каже народна мудрість. Калина символ любові українців до рідного краю. Шанували колись люди калину: не було хати, біля якої не кущилась би калина. Хати, неначе в коралах червоніють густими намистинами до пізніх заморозків.
Учень. Калинонька
Ось калина над рікою
Віти стелить по воді.
Хто це щедрою рукою
їй намистечко надів?
Червонясте, променисте -; Розцвітає, як вогні .
Дай хоч трішечки намиста, Калинонько, і мені!
Учень. Калина - це невисокий, але пишний кущ. Росте на вологих місцях у лісі, в лузі. Калина зацвітає весною пишним білим цвітом. Восени важкі грона калини червоніють і наливаються цілющим соком. Люди здавна шанують її за лікувальні властивості і красу.
Учень. Не було в народній медицині помітніших ліків, ніж калиновий чай. Свіжі ягоди з медом та водою вживали від кашлю, серцевих захворювань. Соком навіть очищали обличчя або рум'янились.
А як потрібна калина в численних обрядах, особливо у весільному!
Коли випікали коровай, неодмінно прикрашали його кетягами калини. В калині, кажуть, материнська любов і мудрість.
Учень. Калина
У нашому лузі
Сталася новина -
Зацвіла біленьким цвітом
Червона калина.
Калинонько - Вкраїнонько -
Божа наречена.
Поклонилась тобі в пояс
Травичка зелена.
Багато прислів'їв складено про калину.
Любиш Україну - посади калину.
Нема цвіту білішого,
Як цвіт на калині.
Нема в світі ріднішого,
Як мати дитині.
• Шануй калину, коли цвіте.
Навчай дитину, коли росте.
— А давайте проспіваємо про калину всі разом (і гості).
Пісня « Ой є в лісі калина»
Вчитель. Не менше шанований в народі і цей кущ. Що за квіточка пахуча:
І рожева, і колюча? (Шипшина)
Учень. Шипшина зажди гарна і корисна. Її квіти досить скромні, але милують зір. Восени приваблює великими червоними ягодами. Вони рятують взимку від голоду пташок, а дітей від простуди. За вмістом вітаміну С шипшина є чемпіоном у царстві рослин. А настій з червоних «жарин» дає людині кремезної сили. Плоди шипшини споживають всі лісові пташки.
Шпак шипшину не клює,
Й так здоров'я в нього є,
А цілющий чай з шипшини -Це здоров'я для людини.
Вчитель. А наступний кущ - аристократ. Він завжди був прикрасою панських садиб. Це бузок.
Учень. Густо усіяний китицями своїх чудових білих та лілових квітів, бузок є найкращою прикрасою наших садів. А його чарівні пахощі відчуваються на далекій відстані. За повір'ям, квіточки бузкові приносять щастя, особливо коли вони мають «З», «5», «7» пелюсточок. Люди клали їх до рота і тримали під язиком, щоб бути щасливими. Квіточки бузку та листочки вміють знімати всякий біль.
Казка
Був квітень місяць, і земля з нетерпінням чекала небесних дарунків. Бажаючи скоріше побачити на кущах та деревах перші квіти, Весна почала будити Сонце, яке ще солодко спало. Прокинувшись Сонце разом з Весною та Веселкою зійшло на землю. Весна, взявши сонячні промені та змішавши з яскравими кольорами Веселки, почала повними жменями сипати їх на поля, луги, гілки дерев, скрізь, де земля жадала відродження.
І всюди, куди потрапляли сонячні промені, виростали рожевг, червоні, небесно-блакитні, темно-сині, золотисті, сніжно-білі квіти.
Так, Сонце працюючи цілі дні дісталося разом з Весною та Веселкою до Скандинавії, де воно спить місяцями, де квіти бідні та убогі, а лід скував землю. Тут стомлене Сонце хотіло відпочити, але Весна, побачивши сірість та морок стала просити Сонце прикрасити і цю землю. Але фарб, крім лілової, майже не залишилось.
Тоді Весна взявши повні пригоршні лілових променів почала кидати їх на кущі та поля Скандинавії. І скрізь, куди потрапляли промені з'являлися прекрасні бузкові китиці. Скоро тут стало стільки бузкових квітів, що Сонце звернулося до Весни:
Ну досить, досить, невже ти не бачиш, що скрізь тільки бузок.
Нічого, - відповіла Весна, - цим нещасним, закутим у лід землям не відомі
чаруючі аромати троянд, поцілунки п'янкої фіалки, ніжні пахощі магнолії, то
дамо ж їм цілі ліси, цілі моря бузку.
Тоді Сонце почало сіяти білі промені на кущі і дерева; в результаті з'явився білий бузок, який разом з ліловим вкрив землі Скандинавії .
Вчитель. А цей кущ ви всі дуже добре знаєте і полюбляєте ласувати його ягодами. М. Рильський присвятив йому такі гарні рядки.
«У щастя людського два рівних є крила –
Троянди й виноград – красиве і корисне».
Учень. Виноград - одна з найкращих ягід, а виноградний сік дуже корисний і смачний.
Ще в давні часи виноград широко використовували для лікування різноманітних хвороб. Його цілющі властивості використовують і в сучасній медицині.
Актуально про педагогіку:
Етапи художньо-конструкторської діяльності старшокласників
Досвід показує, що для ефективної підготовки старшокласників до художньо-конструкторської діяльності остання повинна будуватися за типом професійної діяльності художника-конструктора. Тому вчителі трудового навчання, організатори технічної творчості, наставники повинні досконало володіти системою п ...
Повторне дослідження впливу успішності у навчанні на самооцінку учнів
Після проведення корекційної програми ми здійснили повторну діагностику за проведеними методиками. Діагностичного досліджння самооцінки молодших школярів за методикою Дембо – Рубінштейн. Табл.3.1. Результаті діагностичного досліджння самооцінки молодших школярів за допомогою методики Дембо – Рубінш ...
Лекція: поняття, функції, види, принципи
За своєю дидактичною сутністю лекція виступає і як організаційна форма навчання - «специфічний спосіб взаємодії викладача і студентів, у рамках якого реалізується різноманітний зміст і різні методи навчання», і як метод навчання - «монологічний виклад навчального матеріалу в систематичній і послідо ...