При вивченні англійської мови у загальноосвітніх навчальних закладах на основному етапі навчання можна використовувати і звичайні текстові редактори (word processors), які існують в будь-якому комп'ютері. Вчителі англійської мови могли б використовувати комп'ютери у навчальному процесі, а не чекати, коли з'являться придатні спеціалізовані комп'ютерні посібники. На сьогодні, як підказує досвід, це є найбільш простим і не менш ефективним засобом використання комп'ютерів під час навчання англійської мови.
Під текстовим редактором мається на увазі спеціальна комп'ютерна програма, яка надає можливість легко створювати, редагувати письмові тексти і роздруковувати їх за допомогою принтера. Хоча під час роботи з текстовим редактором учні використовують лише друкований текст (активізуються такі види мовленнєвої діяльності як читання і письмо), ефект досягається також у сфері усного мовлення завдяки розширенню мовного запасу, вмінню користуватися реченнями та створювати тексти. Сучасні вимоги у викладанні англійської мови передбачають комплексне навчання аспектам функціонування мови і видам мовленнєвої діяльності.
Вибір тексту за одиницю комп'ютеризованого навчання визначається цілою низкою факторів:
текст є одним з основних компонентів навчання комунікативній компетенції;
деякі мовні особливості виявляються лише на рівні тексту, що сприяє вивченню структури тексту, змісту та мовного матеріалу;
можливість виконання маніпуляцій з текстом та варіювання екранного подання текстів.
Сьогоденні текстові редактори можуть:
вводити тексти і оформлювати їх різноманітними шрифтами, зокрема в кирилиці та латиниці;
створювати таблиці, коментарі, предметні покажчики;
підготовлювати і вставляти в текст малюнки, графіки, таблиці;
здійснювати контроль за грамотністю написання, в деяких випадках пропонувати синоніми та ін.
Текстовий і тренувальний матеріал у вигляді різноманітних вправ та завдань для учнів до певної теми, створений в текстовому файлі, певною мірою служить аналогом робочого зошита для учня. За допомогою цього електронного зошита учень легко виконує письмові вправи і завдання. Вчитель має можливість аналізувати результати навчального діалогу після завершення заняття, або у процесі роботи, а при наявності спеціальної програми ще й скласти наприкінці теми або розділу діаграму успішності із зазначенням найбільш типових помилок для кожного учня.
Текстовий редактор виконує функції, схожі до функцій комп'ютерних курсів, тільки в ньому відсутня система аналізу відповіді. Відповідь аналізується або вчителем після завершення учбового сеансу, або самими учнями на основі самоконтролю за допомогою ключів.
Текстовий редактор в цілях навчання використовується вчителем у двох основних напрямках:
як інструмент для створення різного роду тренувальних вправ;
як інструмент для стимулювання діяльності учнів, спрямованої на створення текстів англійською мовою.
Під час реалізації кожного із вказаних двох основних напрямків змінюється і функція вчителя. У першому випадку він виступає як автор тренувальних навчальних матеріалів (готує та вводить тексти вправ, завдань, ключі), у другому випадку він виступає в якості консультанта, який допомагає учню створити текст англійською мовою.
З текстами, які входять в файл комп'ютера учня, можна виконати наступні письмові завдання:
реконструкція тексту (відновлення пропущених слів, словосполучень, фрагментів тексту, цілих текстів та ін.);
комбінування різноманітних фрагментів тексту або кількох текстів з метою створення нового або нових текстів;
заміна, пошук і виділення, конструкцій, речень за певними параметрами (синонімами, антонімами та ін.) .
Наведемо приклади вправ, які можливо виконувати за допомогою текстового редактора:
у тексті пропущені деякі слова (дієслова або займенники та ін.) спробуйте відновити їх;
найдіть в тексті активні конструкції і замініть їх на пасивні;
розташуйте речення (абзаци) у вірній послідовності;
скоротіть текст, залишивши в ньому лише найважливішу інформацію;
знайдіть в тексті відповіді на запитання та виділіть їх.
Учні з більшою цікавістю вчаться створювати за допомогою текстового редактора комунікативно важливі тексти: автобіографії, резюме, ділові листи. Легко можна організувати ігрові завдання за допомогою редактора: відновити розмите повідомлення, продовжити оповідання, пригадати початок.
Актуально про педагогіку:
Урок – основна форма організації навчання з основ економіки
Сучасні завдання навчання і виховання грунтуються на загальнолюдських цінностях, а визначальним принципом їх організації став принцип гуманізму, який передбачає соціальну та індивідуальну активність учнів у досягненні поставлених цілей. Такі досягнення можливі лише за умов демократичного та вільног ...
Поняття «педагогічна технологія»
У документах ЮНЕСКО технологія навчання (поняття не є загальноприйнятим у традиційній педагогіці) розглядається як системний метод створення, застосування і визначення всього навчального процесу викладання і засвоєння знань з урахуванням технічних, людських ресурсів та їх взаємодії. Технологічність ...
Системний підхід
Сучасна наука має тенденцію аналізу і дослідження не окремих сторін об’єкта навчання, а розгляд елементів об’єкта у зв’язку з їх місцем і роллю в цілісній системі. Поняття "система" походить від грецького - ціле. За визначенням філософського словника система - це об’єднання деякого розмаї ...