Розробки уроків з теми “Підцарство багатоклітинні тварини. Губки. Кишковопорожнинні ”

Сторінка 7

Пропонується у вигляді уроку подорожі. На дошці – таблиці та карта півкуль з маршрутом подорожі; записана тема уроку та девіз: «Радість бачити й розуміти – найкращий дар природи.»

Мотивація навчальної діяльності.

Вступне слово вчителя – оголошення теми та мети уроку.

Сьогодні ми продовжимо вивчати тип Кишковопорожнинні і познайомимося з різноманітністю, значенням у природі і житті людини тих тварин, які належать до цього типу. (Запис в зошит теми уроку). А зробимо це ми здійснивши навколосвітню подорож по морях і океанах. Девізом нашого уроку буде вислів Ейнштейна – «Радість бачити і розуміти – найкращий дар природи.» Усі ви можете бачити те, що вас оточує, а от щоб все зрозуміти треба відповідально ставитися до навчання, старанно виконувати завдання. Ніщо легко не дається, але коли людина досягає мети, вона відчуває справжню радість і задоволення від того, що її вдалося це зробити. Отже вперед до досягнення нашої мети.

Хто на кораблі найголовніший? (Капітан)

Наш капітан бере на борт корабля тільки тих, хто має знання Так давайте перевіримо чи є вони у Вас.

Актуалізація опорних знань і мотивація навальної діяльності учнів.

Запитання до учнів:

Вказати систематичне положення гідри.

Яка симетрія тіла характерна для кишковопорожнинних?

З яких шарів складається тіло кишковопорожнинних?

Яку функцію виконують шкірно-м’язові клітини? В якому шарі вони розміщені?

Будова та функції жалкої клітини.

Яка роль проміжних клітин?

Якого типу нервова система у кишковопорожнинних?

Ким є гідра за характером живлення?

Як розмножується гідра?

Чим гідра прикріплюється до підводних предметів?

Як називається випин на тілі гідри, з якого розвивається молода гідра?

Молодці! Всі Ви маєте знання, отож разом вирушаємо в подорож.

Вивчення нового матеріалу (бесіда).

Подивимося на карту. Звідки ми, українці, можемо почати навколосвітню подорож? (з м. Одеси). По якому морю ми почнемо з вами подорожувати? (Чорному морю). Уявімо, що ми пливемо по Чорному морю. Тут нас зустрічають два види медуз: аурелія, або вухата медуза і коренерот. (Демонстрація вологих препаратів медуз). Вони обидві желеподібні і зовні і на дотик, мають парасольку а під нею лопаті. Але мають вони і відмінності. Аурелія має парасольку діаметром до 20 – 30 см. По краям парасольки розміщені щупальця. Ротовий отвір оточений чотирма довгими лопатями, які нагадують вуха віслюка, звідси й назва – вухата медуза. А ось коренерот набагато більший від аурелії. Діаметр парасольки може перевищувати 40 см. На відміну від аурелій, коренерот не має щупалець, і жалкі клітини розташовані і на парасольці і на ротових лопатях. Хто ж такі медузи? В зошити записуємо основні ознаки медуз:

Вони ведуть рухливий спосіб життя, пересуваються реактивним способом, за рахунок скорочення мускульних волоконець.

Є органи рівноваги – статоцисти та світлочутливі вічка.

За способом живлення – хижаки.

Розмножуються тільки статево: з їхніх яєць утворюються личинки вкриті війками, які активно плавають, потім осідають на дно і утворюється поліп, який відбруньковує медузу. (При поясненні чергування поколінь використовується таблиця).

З Чорного моря через Егейське – прямуємо до Середземного і через Гібралтарську протоку виходимо в Атлантичний океан. Далі рухаємося на північ. Біля берегів Великобританії а також у холодних північних морях ми зустрічаємо ще одну медузу – полярну, або ціанею. Це справжній гігант: відомі особини діаметром два метри із щупальцями до тридцяти метрів.

Ви напевно вчили по зарубіжній літературі творчість англійського письменника Артура Конан Дойля. В своєму оповіданні «Лев’яча грива» він так писав про цю медузу: «Вона така ж небезпечна як кобра, а укуси завдані нею, болючіші за укуси змії.» Проте письменник значно перебільшив небезпеку ціанеї. Той, хто торкався до неї, відчував лише легке свербіння між пальцями рук і поколювання, схоже на слабкий опік кропивою. Проте для планктонних рачків, деяких риб ця отрута насправді смертельна. Однак, мальки тріски не чутливі до отрути ціанеї. Медуза ховає мальків від ворогів, а мальки знищують мікроорганізми на її тілі. (Діти як називається таке явище?)

Наша подорож триває, і ми на далекому сході: Берингове море, Охотське, Японське. Тут мешкає небезпечна отруйна медуза – хрестовичок. Через десять хвилин після опіку у людини виникає слабкість, біль у поясниці, німіють руки, ноги, утруднюється дихання. Особливо небезпечні повторні опіки.

А зараз пропоную вам хвилинку – цікавинку: чи знаєте Ви, що медуза допомогда сконструювати прилад, що відчуває і попереджує про шторм за дванадцять годин наперед. Давно помічено, що перед наближенням шторму, медузи ховаються на глибину. Вчених це зацікавило, і виявилось, що коли настає шторм, виникають коливання повітря, від його тертя об гребні штормових хвиль. Частота цих коливань – 8 – 10 раз за секунду. Медуза відчуває ці коливання своєю слуховою порожниною, яка то стискується то розширюється налаштовуючись в резонанс з «голосом моря».

Страницы: 2 3 4 5 6 7 8

Актуально про педагогіку:

Наочні посібники для ПТНЗ та вимоги до них
Специфіка курсу кулінарії вимагає особливої організації робочого місця викладача в класі. На мал. 1 показаний один з варіантів робочого місця викладача в кабінеті кулінарії. Ліворуч від кафедри розташована електрична або газова плита. Вона використовується в тих випадках, коли необхідно по ходу уро ...

Якісний та кількісний аналіз результатів дослідження
Виходячи з положення, що мотиви, організовані у шестирічних першокласників в індивідуальну систему, визначають різновиди ставлення до навчання та утворюють мотивацію учбової діяльності загалом, провівши експериментальне дослідження учбової мотивації школярів, ми одержали наступні результати. В резу ...

Поняття та сутність сучасних освітніх технологій
Інтенсифікація навчання, що характеризується збільшенням обсягу навчального матеріалу та зменшенням часу засвоєння, потребує пошуку ефективних методів навчання, засобів контролю засвоєння знань, що значно підвищували б якість навчання. Збільшення обсягу знань та обмеження часу для його викладання в ...

Навігація по сайту

Copyright © 2022 - All Rights Reserved - www.startpedahohika.com