Розробки уроків з теми “Підцарство багатоклітинні тварини. Губки. Кишковопорожнинні ”

Сторінка 5

Тіло медуз має форму дзвона або парасольки зі щупальцями по краях. Розміри медуз варіюють від ЗО мм до 2 м у діаметрі. Посередині увігнутої сторони дзвона міститься ротовий отвір із 4-ма ротовими лопатями. Неклітинний шар у сцифоїдних медуз товстий, драглистий. На відміну від поліпів, медузи ведуть рухливий спосіб життя. Вони плавають шляхом виштовхування води з увігнутого боку парасольки. Нервова система медуз дещо складніша, ніж у гідроїдних (скупчення нервових клітин нагадують нервові вузли). У зв'язку з рухливим способом життя у медуз, на відміну від поліпів, е органи чуття — світлочутливі вічка, які розташовані по краю парасольки. Світлочутливі вічка є не лише органами чуття, а й органами, які забезпечують ритмічне скорочення м'язів парасольки.

Сцифмедузи є роздільностатевими організмами. Під час розмноження гамети, що розвиваються у внутрішньому шарі клітин, виходять через рот назовні. У більшості медуз запліднення відбувається у воді. Із заплідненої яйцеклітини розвивається личинка, яка деякий час плаває, а потім, опустившись на дно, прикріплюється й перетворюється на поодинокого поліпа (1-3 мм висотою). Дорослий поліп відбруньковує личинки медуз, які поступово перетворюються на дорослу медузу. Таким чином, у сцифоїдних спостерігається правильне чергування статевого (медузи) і нестатевого (поліпи) поколінь, але, на відміну від більшості гідроїдних, у них переважає покоління медуз.

Клас Коралові Поліпи включає поодинокі (актинії) та колоніальні (червоний корал, чорний корал) організми. Актинії поширені в усіх морях — від Арктики до Антарктиди, зустрічаються і в фауні України. Їхнє яскраво забарвлене тіло має вигляд циліндра з численними короткими товстими щупальцями. Актинії пересуваються шляхом розслаблення та скорочення підошви. Живляться, в основному, рачками і дрібною рибою. Актинії можуть вступати у взаємовигідні (мутуалістичні) відносини з іншими тваринами, зокрема ракоподібними. Колонії коралових поліпів складаються із сотень і навіть тисяч особин. Окрім актиній, коралові поліпи мають вапняковий або роговий скелет (внутрішній чи зовнішній).

Розмножуються коралові поліпи нестатевим (брунькування) і статевим способами. Корали можуть бути роздільностатевими або гермафродитами. Під час статевого розмноження у внутрішньому шарі клітин утворюються гамети, які, дозрівши, викидаються назовні через рот. Запліднення відбувається у воді. Із заплідненої яйцеклітини розвивається личинка, яка спочатку плаває, живиться дрібними планктонними організмами, а потім опускається на дно й перетворюється на поліпа. Стадія медузи в життєвому циклі коралових поліпів відсутня. Колонії утворюються шляхом брунькування первинного поліпа.

ІV. Осмислення вивченого матеріалу.

Виконання лабораторної роботи “Вивчення будови прісноводної гідри”.

Мета роботи: вивчити особливості будови і пересування гідри.

Завдання:познайомитися з особливостями будови і пересування гідри; продовжити формування вмінь обгрунтовувати, порівнювати, аналізувати, публічно виступати.

Матеріал й устаткування: мікроскопи, піпетки, предметні і покривні скла, серветки, вода, культура вільноживучих найпростіших (Гідра), постійний препарат „Гідра”, препаровальних голки.

Перед початком виконання практичної роботи розглянемо Презентацію „Гідра”.

Пояснення

Навколишнє середовище, особливості будови і життєдіяльності.

В озерах, річках або ставках з чистою, прозорою водою на стеблах водних рослин зустрічається маленьке напівпрозора тварина - поліп гідра ("поліп" означає "багатоногих"). Це прикріплене або малорухливе кишковопорожнинна тварина з численними щупальцями.

Тіло звичайної гідри має майже правильну циліндричну форму. На одному кінці знаходиться рот оточений віночком з 5-12 тонких довгих щупалець, інший кінець витягнуть у вигляді стеблинки з підошвою на кінці. За допомогою підошви гідра прикріплюється до різних підводних предметів. Тіло гідри разом зі стеблинкою звичайно довжиною до 7 мм, зате щупальця здатні витягатися на кілька сантиметрів.

Променева симетрія. Якщо вздовж тіла гідри провести уявну вісь, то її щупальця будуть розходитися від цієї осі на всі боки, як промені від джерела світла. Звішуючись вниз з якого-небудь водного рослини, гідра постійно погойдується і повільно водить щупальцями, підстерігаючи здобич. Так як жертва може з'явитися з будь-якої сторони, променеподібно-розставлені щупальця найкраще відповідають Такого способу полювання. Променева симетрія характерна, як правило, для тварин, що ведуть прикріплений спосіб життя.

Кишкова порожнина. Тіло гідри має вигляд мішечка, стінки якого складаються з двох шарів клітин - зовнішнього (ектодерми) та внутрішнього (ентодерми). Усередині тіла гідри є кишкова порожнина (звідси і назва типу - кишковопорожнинні).

Зовнішній Шар клітин - ектодерма. Під мікроскопом в зовнішньому шарі гідри - ектодермі - видно кілька різновидів клітин.

Найбільше тут шкірно-м'язових. Стикаючись бічними сторонами, ці клітини створюють покрив гідри. В основі кожної такої клітини є скоротні мускульне волокно, що грає важливу роль при русі тварини. Коли волоконця всіх шкірно-м'язових клітин скорочуються, тіло гідри стискається. Якщо скорочуються волоконця тільки на одній стороні тіла, то в цей бік гідра і нагинається. Завдяки роботі мускульних волоконець гідра може повільно пересуватися з місця на місце, по черзі "ступаючи" то підошвою, то щупальцями. Такий рух можна порівняти з повільним перекидання через голову.

Страницы: 1 2 3 4 5 6 7 8

Актуально про педагогіку:

Функціональне призначення кабінету біології
Перші кабінети природознавства представляли собою музей, в якому зберігалися гербарії рослин і опудала тварин в скляних шафах. Пізніше з впровадженням експериментальних методів кабінет стає класом-лабораторією. З'явилися скляний і порцеляновий посуд, мікроскопи, були виділені кімнати для живих росл ...

Система методичної роботи з історичного краєзнавства в загальноосвітніх закладах
У шкільній практиці навчання історії України вивчення історії рідного краю відбувається: 1) на уроках основного курсу, коли краєзнавчий матеріал використовується у смисловому зв'язку з досліджуваними подіями і явищами, і 2) на уроках, спеціально присвячених історії краю. Спершу розглянемо методичні ...

Беседа с родителями - Стоит ли идти за Клинским
Массированная реклама пива привела к тому, что многие к нему стали относиться, как к лимонаду, совершенно забывая о том, что это алкогольный напиток и злоупотребление им может привести к развитию тяжелой хронической болезни — алкоголизму. Это заболевание определяется патологическим влечением к алко ...

Навігація по сайту

Copyright © 2021 - All Rights Reserved - www.startpedahohika.com