Розробки уроків з теми “Підцарство Одноклітинні або Найпростіші”

Сторінка 5

У тілі амеби є ядро. Розмножується амеба шляхом поділу клітини надвоє. Процес цей починається з мітотичного поділу ядра. Після цього на тілі амеби з'являється перетяжка, що перетягує тіло амеби на дві половинки, у кожну з яких відходить по одному ядру. Темп розмноження залежить від живлення і температури. За рясного живлення і температури 25 °С амеба розмножується один раз на добу.

Амеба харчується бактеріями, водоростями та іншими найпростішими. У разі настання несприятливих умов (висихання водойми або нестачі їжі) амеба інцистується. При цьому вона округляється і виділяє двошарову оболонку.

До цього класу також належать паразитичні амеби (це дизентерійна амеба, що живе в тілі людини). Крім амеб у прісних водах зустрічаються мушлеві корененіжки. Вони схожі на амеб, але частина їх тіла ховається в мушлю.

Найбільшим рядом серед корененіжок є мешканці моря — форамініфери (Foraminifera), які мають мушлю, що складається з кальцій карбонату (СаС03). Несправжні ніжки форамініфер називаються ризоподіями. Ще більшу групу саркодових утворюють променевики й сонячники.

Підтип Джгутиконосці (Mastigofora)

Клас Рослинні Джгутиконосці (Phytomastigofora)

Ряд Евгленові (Еuglenoidae)

Евглена зелена (Euglena Viridis)

Евглена живе в дрібних прісних водоймах, дуже забруднених свіжими органічними речовинами, що легко розкладаються. її можна зустріти в гнилих калюжах, канавах, біля скотарень, у сирій землі поряд із ними.

Евглена має веретеноподібну форму тіла, загострену назадньому кінці й округлу на передньому. На передньому кінці — глотка, що веде в резервуар. У передній частині розташована скорочувальна вакуоль і червоне вічко — стигма. Вона служить для орієнтації евглени та складається з жирових крапель, просочених червоним пігментом гематохромом.

Є один джгутик — органоїд руху. Джгутики — це найтонші волосоподібні вирости цитоплазми. З допомогою джгутиків організм угвинчується в навколишнє середовище. Структура джгутика складна. Зовнішня його частина — це частина, що робить рухи для просування. Друга частина — це базальне тільце (кінетосома), занурена в товщу ектоплазми. Зовні джгутик укритий мембраною.

Форма тіла стала. Це зумовлено тим, що зовнішній шар ектоплазми утворює щільну еластичну пелікулу. У цитоплазмі містяться зелені хроматофори, що несуть хлорофіл. У клітині є ядро. Нестатеве розмноження супроводжується поділом ядра мітозом, після чого розділяється вся клітина. Джгутик при цьому відокремлюється або відходить до однієї з клітин.

На світлі за наявності в навколишньому середовищі мінеральних солей, що містять необхідні хімічні елементи, відбувається автотрофний спосіб живлення. У їхньому тілі протікає фотосинтез і засвоєння неорганічних солей. Продукт асиміляції — параміл — вуглевод, близький до крохмалю. Якщо евглену помістити в темряву, у розчин, що містить органічні речовини, то вони втрачають хлорофіл, стають безбарвними й починають засвоювати з навколишнього середовища готові органічні речовини. У такий спосіб евглени переходять від автотрофного до гетеротрофного способу живлення. Гетеротрофне живлення здійснюється в них не заковтуванням оформлених часток їжі, а поглинанням розчинених у навколишньому середовищі органічних поживних речовин через пелікулу. Часто розвиваючись у забруднених водах, де є велика кількість розчинених органічних речовин, евглени живляться міксотрофно. Газообмін відбувається всією поверхнею тіла.

За несприятливих умов евглена інцистується. При цьому вона відкидає джгут, округляється і виділяє навколо себе щільну оболонку, що оберігає від висихання. Утворюється циста спокою. Іноді евглена розмножується в інцистованому стані. Така циста називається цистою розмноження. Унаслідок змочування циста руйнується.

До цього класу також відносять хламідомонаду, що спричиняє цвітіння води. До колоніальних фітомастигінів належить вольвокс. Також існує ряд Панцирні джгутиконосці, поширені у морях і прісних водах. До підтипу Джгутиконосці належать паразити людини (трихомонади та дрібні паразити крові трипаносоми), а також джгутикові, що живуть у кишечнику земноводних, термітів і тарганів.

Тип Інфузорії (Infusoria)

Інфузорія туфелька (Раramecium Caudatum)

Живе в прісних водоймах усієї земної кулі. її можна знайти в ставках, озерах, дрібних калюжах, річках з повільною течією, пришляхових канавах і подушках вологих мохів. Дуже часто вони оселяються в наших будинках, наприклад, у воді для поливання кімнатних квітів.

Усе цитоплазматичне тіло інфузорії розпадається на два шари: зовнішній — ектоплазму — світліший, і внутрішній — ендоплазму — темний і зернистий. Ектоплазма інфузорій називається кортексом. її периферійна частина, що межує із зовнішнім середовищем, є подвійною мембраною — пелікулою. В ектоплазмі добре помітні коротенькі палички, розташовані перпендикулярно до поверхні,— це трихоцисти. їхня функція пов'язана із захистом найпростішого. У разі сильного подразнення трихоцисти викидаються назовні, перетворюючись на тонкі довгі нитки, які вражають хижака, що нападає на туфельку. Вони паралізують найпростіших, в) які встромляються. Посередині тіла є глибока нав-колоротова западина — перістом, по стінках якого розташовані війки. Скорочувальних вакуоль дві, вони розташовані в передній і задній третинах тіла. Вакуоль складається із центрального резервуара і провідних каналів. Скорочувальні вакуолі відіграють важливу роль у регулюванні струму води й регуляції осмотичного тиску,Ядерний апарат інфузорії , характеризується дуалізмом. Це означає, що існує два типи ядер: велике, макронуклеус (Ма) і мале, мікронуклеус (Мі).

Страницы: 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Актуально про педагогіку:

Короткий огляд стану трудової підготовки в зарубіжних країнах
Як було зазначено в пункті 1 цієї лекції, прогресивні педагоги та філософи особливо культивували думку про працю, як найвигідніше заняття людини, як засіб виховання підростаючого покоління. Їх основу становила народна педагогіка, яка із самого початку свого розвитку втілювала досвід трудового вихов ...

Національно-культурні традиції українського народу як фактор формування загальнолюдських цінностей
Практика засвідчує, що найбільш успішно загальнолюдські цінності засвоюються у єдності з національною культурою. Наприклад, пізнання перлин національного мистецтва допомагає глибше зрозуміти пісенні, музичні, танцювальні жанри народів світу. Національний фольклор, у якому, як у дзеркалі, відображен ...

Пошук шляхів вдосконалення виховання патріотів в умовах полікультурного суспільства: актуальні проблеми і знахідки початкової школи
Виховання як невід’ємний чинник полікультурної освіти визначає спрямованість змісту освіти і педагогічного процесу на формування усвідомленого вибору учнями етичних цінностей та готовності до життєдіяльності в умовах культурного розмаїття людської спільноти, передбачає конкретне втілення ідеї полік ...

Навігація по сайту

Copyright © 2021 - All Rights Reserved - www.startpedahohika.com