Розробки уроків з теми “Підцарство Одноклітинні або Найпростіші”

Сторінка 5

У тілі амеби є ядро. Розмножується амеба шляхом поділу клітини надвоє. Процес цей починається з мітотичного поділу ядра. Після цього на тілі амеби з'являється перетяжка, що перетягує тіло амеби на дві половинки, у кожну з яких відходить по одному ядру. Темп розмноження залежить від живлення і температури. За рясного живлення і температури 25 °С амеба розмножується один раз на добу.

Амеба харчується бактеріями, водоростями та іншими найпростішими. У разі настання несприятливих умов (висихання водойми або нестачі їжі) амеба інцистується. При цьому вона округляється і виділяє двошарову оболонку.

До цього класу також належать паразитичні амеби (це дизентерійна амеба, що живе в тілі людини). Крім амеб у прісних водах зустрічаються мушлеві корененіжки. Вони схожі на амеб, але частина їх тіла ховається в мушлю.

Найбільшим рядом серед корененіжок є мешканці моря — форамініфери (Foraminifera), які мають мушлю, що складається з кальцій карбонату (СаС03). Несправжні ніжки форамініфер називаються ризоподіями. Ще більшу групу саркодових утворюють променевики й сонячники.

Підтип Джгутиконосці (Mastigofora)

Клас Рослинні Джгутиконосці (Phytomastigofora)

Ряд Евгленові (Еuglenoidae)

Евглена зелена (Euglena Viridis)

Евглена живе в дрібних прісних водоймах, дуже забруднених свіжими органічними речовинами, що легко розкладаються. її можна зустріти в гнилих калюжах, канавах, біля скотарень, у сирій землі поряд із ними.

Евглена має веретеноподібну форму тіла, загострену назадньому кінці й округлу на передньому. На передньому кінці — глотка, що веде в резервуар. У передній частині розташована скорочувальна вакуоль і червоне вічко — стигма. Вона служить для орієнтації евглени та складається з жирових крапель, просочених червоним пігментом гематохромом.

Є один джгутик — органоїд руху. Джгутики — це найтонші волосоподібні вирости цитоплазми. З допомогою джгутиків організм угвинчується в навколишнє середовище. Структура джгутика складна. Зовнішня його частина — це частина, що робить рухи для просування. Друга частина — це базальне тільце (кінетосома), занурена в товщу ектоплазми. Зовні джгутик укритий мембраною.

Форма тіла стала. Це зумовлено тим, що зовнішній шар ектоплазми утворює щільну еластичну пелікулу. У цитоплазмі містяться зелені хроматофори, що несуть хлорофіл. У клітині є ядро. Нестатеве розмноження супроводжується поділом ядра мітозом, після чого розділяється вся клітина. Джгутик при цьому відокремлюється або відходить до однієї з клітин.

На світлі за наявності в навколишньому середовищі мінеральних солей, що містять необхідні хімічні елементи, відбувається автотрофний спосіб живлення. У їхньому тілі протікає фотосинтез і засвоєння неорганічних солей. Продукт асиміляції — параміл — вуглевод, близький до крохмалю. Якщо евглену помістити в темряву, у розчин, що містить органічні речовини, то вони втрачають хлорофіл, стають безбарвними й починають засвоювати з навколишнього середовища готові органічні речовини. У такий спосіб евглени переходять від автотрофного до гетеротрофного способу живлення. Гетеротрофне живлення здійснюється в них не заковтуванням оформлених часток їжі, а поглинанням розчинених у навколишньому середовищі органічних поживних речовин через пелікулу. Часто розвиваючись у забруднених водах, де є велика кількість розчинених органічних речовин, евглени живляться міксотрофно. Газообмін відбувається всією поверхнею тіла.

За несприятливих умов евглена інцистується. При цьому вона відкидає джгут, округляється і виділяє навколо себе щільну оболонку, що оберігає від висихання. Утворюється циста спокою. Іноді евглена розмножується в інцистованому стані. Така циста називається цистою розмноження. Унаслідок змочування циста руйнується.

До цього класу також відносять хламідомонаду, що спричиняє цвітіння води. До колоніальних фітомастигінів належить вольвокс. Також існує ряд Панцирні джгутиконосці, поширені у морях і прісних водах. До підтипу Джгутиконосці належать паразити людини (трихомонади та дрібні паразити крові трипаносоми), а також джгутикові, що живуть у кишечнику земноводних, термітів і тарганів.

Тип Інфузорії (Infusoria)

Інфузорія туфелька (Раramecium Caudatum)

Живе в прісних водоймах усієї земної кулі. її можна знайти в ставках, озерах, дрібних калюжах, річках з повільною течією, пришляхових канавах і подушках вологих мохів. Дуже часто вони оселяються в наших будинках, наприклад, у воді для поливання кімнатних квітів.

Усе цитоплазматичне тіло інфузорії розпадається на два шари: зовнішній — ектоплазму — світліший, і внутрішній — ендоплазму — темний і зернистий. Ектоплазма інфузорій називається кортексом. її периферійна частина, що межує із зовнішнім середовищем, є подвійною мембраною — пелікулою. В ектоплазмі добре помітні коротенькі палички, розташовані перпендикулярно до поверхні,— це трихоцисти. їхня функція пов'язана із захистом найпростішого. У разі сильного подразнення трихоцисти викидаються назовні, перетворюючись на тонкі довгі нитки, які вражають хижака, що нападає на туфельку. Вони паралізують найпростіших, в) які встромляються. Посередині тіла є глибока нав-колоротова западина — перістом, по стінках якого розташовані війки. Скорочувальних вакуоль дві, вони розташовані в передній і задній третинах тіла. Вакуоль складається із центрального резервуара і провідних каналів. Скорочувальні вакуолі відіграють важливу роль у регулюванні струму води й регуляції осмотичного тиску,Ядерний апарат інфузорії , характеризується дуалізмом. Це означає, що існує два типи ядер: велике, макронуклеус (Ма) і мале, мікронуклеус (Мі).

Страницы: 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Актуально про педагогіку:

Принцип науковості навчання
Наукові знання - це правильне віддзеркалення дійсності, проте не всяке правильне віддзеркалення дійсності наукове знання. Наприклад, в дошкільному віці дитина правильно пізнає навколишній світ, але глибина віддзеркалення недостатня, щоб вважати знання школяра науковими. Науковими знання стають тоді ...

Принципи та завдання педагогіки толерантності
Толерантність не притаманна людині від народження, і може ніколи й не з’явитися, якщо не буде спеціально вихована, сформована. Шлях до толерантності – це емоційна, інтелектуальна праця, оскільки її досягнення можливе лише на основі зміни самого себе, власних стереотипів та свідомості. Розвиток толе ...

Рекомендації щодо формування самооцінки учнів для вчителів та батьків
Оцінка своїх можливостей і перспектив спочатку складається на основі оцінок і ставлення батьків. Надалі дитина, сама того не усвідомлюючи. діє відповідно до батьківських прогнозів. Наприклад, твердження батька: "З тебе нічого путнього не вийде!" може запрограмувати дитину на поразку в жит ...

Навігація по сайту

Copyright © 2022 - All Rights Reserved - www.startpedahohika.com