Користуючись таблицею та препаратом висушеної бодяги, вчитель показує скелетні утвори в тілі губки, що знаходяться між шарами клітин і мають форму голочок, зірочок тощо. До складу губок входять вапняк, кремній, рогоподібні речовини.
Ознайомлюючи учнів з практичним значенням губок, слід розповісти їм про велике поширення губок, особливо морських, серед яких назвати грецьку губку і показати, що вона має значення не тільки як туалетна губка, а й використовується в окремих галузях промисловості, зокрема в оптичній, та для виготовлення різних фільтрів
Губки, з тому числі й прісноводні (а серед них і бодяга) мають певне значення в природі як біофільтрати. Вчені відзначають велику роль губок, зокрема прісноводних, у самоочищенні водойм від гниючих речовин, бактерій. Крім того, серед .морських губок є отруйні,види, а прісноводна бодяга, коли її вийняти з води, дуже неприємно пахне. Цю властивість губок пояснюють утворенням у клітинах їх тіла продуктів обміну речовин, які є отруйними і мають неприємний запах. Із скелета бодяги виготовляють порошок, який використовується в медицині.
На закінчення уроку в доступній для учнів формі слід зробити загальний висновок про те, що губки, зберігши низьку організацію тіла, все ж належать до досить спеціалізованих тварин, що підтверджується окладною системою пор (камер), наявністю джгутикових клітин та різними скелетними утворами. Слід також сказати, що губки — давня група тварин.
Перший урок з теми «Тип кишковопорожнинні» варто почати з загальної характеристики, вказавши на основні ознаки типу, а саме:
1) всі кишковопорожнинні живуть виключно у воді (переважна більшість видів є мешканцями морів);
2) серед них є сидячі і вільноживучі форми;
3) тіло складається з двох шарів клітин;
4) на відміну від губок, кишковопорожнинні реагують на подразнення і рухаються;
5) серед справжніх, хоч і нижчих багатоклітинних, кишковопорожнинні найдавніші.
Ці загальні ознаки типу кишковопорожнинних можна розширити чи скоротити.
Після такого вступу вчитель пояснює будову і життя найтиповішого представника типу кишковопорожнинних — прісноводної гідри.
Якщо є живий роздавальний матеріал, бажано, щоб на уроці, крім розповіді вчителя, були і самостійні спостереження учнів над гідрами. Даючи самостійну роботу учням, учитель розповідає історію відкриття гідри і віднесення її до тварин, показує на таблиці або рекомендує учням розглянути малюнок загального вигляду гідри в підручнику зоології.
Після цього учням роздають у годинникових скельцях або в широких пробірках гідр. Вони розглядають їх спочатку без лупи, а потім в лупу, відповідаючи на такі запитання:
1, Яка форма тіла гідри?
2. Яким кінцем тіла гідра прикріплюється до дна годинникового скельця чи до стінок пробірки?
3. Скільки в гідри щупальців і на якому кінці тіла гідри вони розміщені?
4. Чому гідру колись відносили до рослин і за якими ознаками її вважають твариною?
Спостерігаючи за живою гідрою, учні бачать її справжні розміри та інші зовнішні ознаки.
Будову гідри вчитель пояснює за таблицею, коли треба, використовує і малюнок у підручнику. Говорячи про променеву симетрію тіла гідри, він посилається на перші образні уявлення, що їх дістали учні під час розгляду живої гідри.
Актуально про педагогіку:
Особливості вишивки у кожному із регіонів
України
Вишивка - класичний вид українського народного мистецтва, що розкриває невичерпне багатство творчих сил народу, вершини його мистецького хисту. У процесі історичного та культурного розвитку на Україні у кожній місцевості утворились характерні орнаментальні мотиви і композиції, найбільш улюблена і п ...
Характеристика закономірностей та принципів виховання, її реалізація у
сучасній школі
Реалізація мети і завдань виховання спричиняє необхідність дотримання наукового підходу до організації виховного процесу, тобто врахування об'єктивних закономірностей його перебігу, взаємодії системи чинників, що його детермінують. Науковий підхід до процесу формування особистості виявляється в том ...
Принцип міцності навчання
У свідомості людини міцно зберігається те, що адекватно відображає постійність об'єкту, що вивчається, і його сторін у вічному русі і зміні матеріального світу. В процесі навчання досягнення міцності знань є результатом дії багатьох чинників, серед яких найважливішими є реалізація принципів навчанн ...