Важливість менеджменту та необхідність навчатися управління визнає кожний керівник професійно-технічного навчального закладу, але далеко не кожний перейшов від демонстративної згоди до справді серйозних зусиль щодо засвоєння законів і технологій менеджменту. На жаль, сьогодні багато заступників директорів професійно-технічних навчальних закладів задовольняються і користуються тими досягненнями, які прийшли до них не за рахунок технологічного менеджменту, а за рахунок особистих досягнень. Але досвід говорить про те, що часто проблема виконання наказів, реалізації завдань, мотивації працівників полягає не у виконавцях, а в керівниках. Навчання педагогічного колективу та адмінперсоналу – одна з безпосередніх функцій заступника директора.
Розглянемо детальніше ефективні управлінські функції заступника директора професійно-технічного навчального закладу.
Планування, проектування, прогнозування. Ця функція будується на підставі перспективного плану та прогнозу розвитку подій, які відбуваються в професійно-технічному навчальному закладі. Враховуючи картину об’єктивного майбутнього розвитку навчального закладу заступник директора планує свій день, тиждень, місяць. План – це в першу чергу аналіз, а краще – самоаналіз майбутніх досягнень заступника директора Мета такого планування – краще пізнати себе і використати свої знання в подальшому прийнятті рішень, в ефективному управлінні професійно-технічним навчальним закладом.
Добір і оцінка кадрів – важлива функція заступника директора. На жаль, заступники директора професійно-технічних навчальних закладів не володіють технологіями оцінки і добору кадрів. Унаслідок цього добір кадрів відбувається частіше спонтанно, ніж технологічно грамотно, втрачається дорогоцінний час на перенавчання підлеглих. Процес добору кадрів повинен мати стратегію. Для заступника директора професійно-технічного закладу знання стратегії – це пошук висококваліфікованих спеціалістів. Тільки такий фахівець може підготувати конкурентоспроможного робітника на ринку праці.
Навчання кадрів і адаптація. У професійно-технічних навчальних закладах де грамотно організовано навчання педагогічних працівників нема плинності кадрів. Більше того в корпоративному навчанні використовуються елементи виховання своїх підлеглих. Але для того, щоб ефективно вчити інших – заступнику директора необхідно опанувати основи менеджменту.
Інформування всіх учасників навчально-виробничого процесу. Як часто буває в професійно-технічному навчальному закладі, коли накази, розпорядження не доходять до виконавців, інформація втрачається, виникає плутанина в роботі всього колективу. Ця функція заслуговує на окрему увагу, враховуючи значну кількість інформаційних технологій, якими, на жаль, сьогодні не володіють заступники директора.
Мотивація і активізація співробітників. Ефективний менеджмент наполовину залежить від здатності заступника директора створити команду, тобто знайти однодумців і таких, що бажають працювати заради досягнення спільних цілей. Потрібно багато часу та зусиль для того, щоб знайти та зберегти кращих працівників, які зможуть підготувати ще кращих висококваліфікованих робітників, випускників навчального закладу.
Актуально про педагогіку:
Сутність процесу виховання, його мета, принципи і методи
Виховання як суспільне явище зародилося з появою людини. Воно виникло з практичної потреби пристосування підростаючого покоління до умов суспільного життя і виробництва, заміни ним старших поколінь. Термін «виховання» в історії мав різні прояви і тлумачення. В українській мові виховання є похідним ...
Структура цілей навчання в сучасній методиці навчання ІМ
Визначення цілей навчання дає відповідь на запитання «з якою метою навчати?» Існує 4 цілі: Практична, виховна, освітня та розвиваюча. Практична мета є провідною. Передбачає практичне опанування учнями умінь мовлення (аудіювання, говоріння, читання, письмо). Тобто, здійснювати усне спілкування; вмін ...
Особливості розвитку пам’яті у молодших школярів
Пам’ять у дітей молодшого шкільного віку розвивається у двох напрямках – довільності і усвідомлення. Діти мимовільно запам’ятовують учбовий матеріал, який є цікавим для них і подається в формі гри, а також пов’язаний з яскравими наглядними посібниками або образами, спогадами. На відміну від дошкіль ...