Аналіз навчальних програм з курсу «Географія» для спеціальних шкіл, дозволяє зробити висновки про актуальність використання дидактичних ігор на уроках. З метою розвитку комунікативних вмінь і навичок учнів спеціальних шкіл, можна застосовувати такі види ігор: географічне лото, географічне доміно, «Аукціон», географічні задачі, кросворди, ігри-завдання, ігри-подорожі, тощо.
«Географічне лото». Спочатку вчитель, а потім учні беруть із скриньки картки з написаними на них географічними поняттями, термінами, номенклатурою. Подумки вони дають їм визначення, не промовляючи вголос, і накривають картки фішками. Хто раніше накрив усі слова, той і виграв. Тому такі складні поняття, як «материк», «частина світу», «океан», «острів», «півострів», «пустеля», учні успішно засвоюють і довго пам'ятають.
«Географічне доміно», де на пластинках з одного боку написано назву одного з материків, а з другого — назву будь-якого географічного об'єкта. За правилами гри можуть стикуватися пластинки доміно одного материка. Таким чином,учні краще запам ятовують назви географічних об'єктів і швидше зможуть відшукати їх на географічних картах.
«Аукціон». Основною вимогою гри є лаконічне промовляння визначень тих чи інших географічних понять, термінів, явищ. Ці та інші методи роботи на уроці спонукають до самостійності й активізують пізнавальну діяльність школярів.
Географічну задачу можна використовувати під час вивчення теми : «Євразія».Одна з них полягає в тому, шоб назвати такі географічні терміни, з початкових літер яких можна було б скласти поняття «гора». Такими термінами виявились: річка в Азії — Ганг, країна. шо розташована в півден- но-західній Азії,— Оман, права притока Дніпра — Рось і частина світу — Азія.
Далі учні відповідають на запитання вчителя, шо характеризують географічні назви. Треба знайти річку Ганг на карті, показати її і розповісти легенди про неї: відшукати на карті країну Оман, дати їй характеристику за картою; показати річку Дніпро і її притоку Рось, розповісти, яке вона мас значення в господарській діяльності людей; дати коротку характеристику частині світу Азії.
Великий інтерес викликають в учнів географічні задачі в малюнках. Наприклад, за малюнком треба визначити назви річок, міст і окремих понять.
Дидактичні ігри— чайнворди — використовують для закріплення вивченого матеріалу за певною темою. Так, вивчаючи внутрішні води Євразії у 8-му класі, учні складають своєрідний ланцюг залежних одне від одного понять (назв морів, річок, озер); «Карське — Егейське — Рона — Амур», кожне з яких потім пояснюють.
Більш складним видом дидактичних ігор вважаються кросворди.
Особливо підвищений інтерес в учнів викликали дидактичні ігри-завдання: вікторини, загадки, ребуси, словесні географічні ігри, які складаються з цікавих запитань, відкривають простір для роздумів, тренують мислення і слугують своєрідним засобом введення учнів у нову тему.
Під час вивчення теми «Африка» у 8-му класі вікторина може мати такий зміст:
1. Чому на півночі Африки — зима, а в цей час на півдні материка — літо?
2. Який материк за площею менший пустелі Сахара?
Актуально про педагогіку:
Міжпредметні зв’язки соціальної педагогіки з педагогікою, соціологією і
культурологією
Теорія і практика соціальної галузі педагогіки у своєму розвитку грунтуються насамперед на соціології та на соціальних складових інших суміжних наук, таких як: філософія, антропологія, культурологія, психологія тощо. Найдослідженими є зв’язки з соціологією та педагогікою (В.Болгаріна, В.Бочарова, Н ...
Використання персонального комп'ютера вчителем
початкових класів
Навчання українській мові в школі розв'язується трьома рівними за значенням задачами: навчання грамотної письмової мови у відповідність з правилами орфографії і пунктуації; розвиток мови (формування уміння розгорнути письмовий або усний монолог відповідно до вимог комунікативної ситуації і проінтер ...
Дидактичні засади вивчення країнознавства
Актуальним при вивченні географії в старшій школі є реалізація ідей особистісно-орієнтованого навчання, що означає створення кожним школярем особистісно-орієнтованого образу світу, заснованого на його особистому досвіді. Проблема активізації процесу навчання не може на сучасному етапі розвитку осві ...