Іноді на уроках музики дітям не подобається:
n співати (6 чол.)
n малювати (4 чол.)
n відповідати (2 чол.)
n коли не запитують (2 чол.)
n писати в зошиті (1 чол.)
n слухати музику (1 чол.)
n грати (1чол.)
n учити інструменти (1 чол.)
n зауваження (1 чол.)
n писати ноти (1 чол.)
n коли не виходить (1 чол.)
n коли ми граємо героїв (1 чол.).
3.
Дітям хотілося б на уроках музики:
n щоб нам розповідали історії (1 чол.)
n грати на інструменті (9 чол.)
n одержувати гарні оцінки (1 чол.)
n музичні пригоди (1 чол.)
n співати пісні (4 чол.)
n грати опери (1 чол.)
n сидіти на 1-й парті (1 чол.)
n більше малювати (1 чол.)
n слухати музику (2 чол.)
n розповідати (1 чол.)
n кружлятися й танцювати (1 чол.)
n вивчати ноти (1 чол.)
n проспівати свою улюблену пісню (1 чол.).
Таким чином, ми приходимо до висновку, що
результати методики дають можливість глянути на уроки музики очами дітей і спробувати внести деякі зміни в наступній педагогічній роботі.
Найбільше часто згадуванішим є такий вид діяльності, як спів; так, подобається співати 9-ти учням, а не подобається - 6-ти. Звідси видно, що спів – досить спірний вид занять у плані подобається / не подобається; а тому що це – одна з найбільш важливих форм роботи на уроці, спробуємо співвіднести його з невербальним поводженням учителя для того, щоб спробувати знайти причину даному факту. Так, під час розучування й виконання пісень у даного педагога виявлений наступний поведінковий комплекс: збільшення дистанції спілкування (знаходження за інструментом), міміка стає яскравіше, виразніше, підвищення тону в голосі, збільшується жестикуляція, немає руху педагога по класі, інтенсивний візуальний контакт, використається посмішка. Така "різниця в смаку" стосовно співу може порозуміються особливостями невербального поводження вчителі, що каждый дитина, зрозуміло, сприймає по-своєму. Слухання музики – найменш спірний (подобається - 8 чол., не подобається - 1 чол.) вид діяльності, що також виявляється дуже важливим як засіб розвитку музикальності, уважності, емоційності. Малювання як вид діяльності, що розвиває образне мислення, сприйняття й емоційність на уроках музики, використається значно рідше, ніж, скажемо, спів і слухання музики, але також є спірним (подобається малювати - 3 чол., не подобається - 4 чол.).
Досить цікаві результати отримані за такою формою роботи, як відповіді дітей (подобається - 1 чол., не подобається - 2 чол.); тут виявляється якась невідповідність результатів даної методики й спостережень, де дуже добре видно, як діти навперебій тягнуть руки, "рвуться" відповідати. Можливо, це пояснюється особливостями віку (непостійність, мінливість) або невисокою актуальністю даного виду роботи.
Величезний інтерес представляє розділ даної методики "мені б хотілося", по-перше, що відкриває велике поле діяльності для педагога в плані пошуків нових форм роботи, а також уделения більшого часу відзначеним дітьми видам і формам роботи; так, наприклад, спів у цьому розділі відзначили 4 чоловік, гру на інструменті - 9 чоловік, а слухання музики - 2 чоловіки; якщо зрівняти ці дані з наведеними вище даними розділу "подобається", видно, що вони збігаються; по-друге,
розділ дає можливість значно підняти рівень рейтингу уроків музики через використання тих видів діяльності, які діти самі ж і вибрали; такий підхід жадає від учителя зацікавленості, гнучкості, а також бажання зробити уроки музики більше цікавими.
2) Для вивчення рівня популярності уроків музики в 2 класі була використана методика "Рейтинг популярності". От які отримані дані:
1. Найвищою оцінкою (10 балів) відзначені предмети:
Фізкультура - 16 чол.
Ритміка - 17 чол.
Математика - 14 чол.
Образотворче мистецтво - 14 чол.
Етикет - 14 чол.
Праця - 13 чол.
Висока шкала (8 - 10 балів, сумарно:)
Математика - 23 чол.
Ритміка - 22 чол.
Фізкультура - 21 чол.
Праця - 20 чол.
Образотворче мистецтво - 20 чол.
Етикет - 19 чол.
Далі голоси розподілилися в такий спосіб:
Російська мова - 12 чол.
Читання - 13 чол.
Музика - 12 чол.
Природознавство - 12 чол.
Географія - 15 чол.
Таким чином, високий рейтинг мають предмети: математика, ритміка, фізкультура, праця, образотворче мистецтво, етикет. Музика має досить низький рейтинг, тому що з 26-ти людей, що брали участь в опитуванні, тільки 8 (21%) відзначили музику 10-ти балами й лише 12 (46%) чоловік - 8-10 балами, тобто, менш половини класу.
2. Середня шкала (4 - 7 балів, сумарно):
Російська мова - 13 чол.
Актуально про педагогіку:
Зміст вивчення поняття «текст» у сучасній початковій школі
Важливу роль у реалізації завдань, які стоять перед школою, покликані виконати заняття з мови, яка є не лише предметом вивчення, а й інструментом пізнання, засобом інтелектуального розвитку школярів. Адже, як писав В.О. Сухомлинський, мова належить до предметів, «в яких знання тісно зливаються з ум ...
Вікові особливості та здібності молодших школярів
Крім вікових особливостей образотворчої діяльності молодших школярів, варто враховувати неоднорідність структури їхніх здібностей. Згідно експериментальних даних, усіх дітей по їхніх схильностях і характеру здібностей до малювання можна розділити на три групи. До першого - - відносяться діти з вира ...
Методи і прийоми навчання ботаніки
Визначення методів навчання ботаніки обумовлене природою навчання як цілісної єдності, що характеризується навчаючою роллю вчителя й навчальною (пізнавальною) діяльністю учнів. Учитель викладає навчальний матеріал, організовує навчальну діяльність учнів і керує нею, перевіряє засвоєння ними знань, ...