На характер роботи з літературою впливає рівень культури читання, компонентом якої є бібліотечно-бібліографічна грамотність. Дослідник повинен уміти користуватися довідково-бібліографічним апаратом.
До мінімуму бібліотечно-бібліографічних знань належать:
а) раціональні методи роботи з книгою;
б) вміння стежити за надходженням нової літератури;
в) вміння самостійно відшукувати й добирати літературу за бібліографічними джерелами;
г) вміння, систематизувати літературу за певною проблематикою;
ґ) знання основних інформаційно-бібліографічних центрів України та їх видань.
Довідково-бібліографічний апарат складається із каталогів, картотек та довідково-бібліографічного відділу.
Основою довідкового апарату бібліотеки є каталоги, які диференціюються за певними ознаками: за призначенням - службові та читацькі; за способом групування матеріалу - алфавітні, систематичні, предметні; за видами видань творів (ноти, карти, ГОСТи та ін.). Каталоги можуть формуватися на відповідних картках, а також видаватися окремою книгою (наприклад, описання одягу, предметів побутового призначення, верстатів, пристроїв, приладів, інструментів тощо).
Основна форма каталогів, яка діє під сучасну пору в бібліотеках, - карткова. В алфавітному каталозі картки розміщують за першою літерою прізвища автора книги, або її назви, коли книга підготовлена кількома авторами або це збірник статей. Наприклад: Тхоржевський Д.О. Методика трудового і професійного навчання та викладання загально-технічних дисциплін: Навч. посібник Вказану книгу потрібно шукати під літерою "Т".
У систематичному каталозі всі книги поділено за окремими відділами, які, в свою чергу, диференціюються на підвідділи, і кожний з них мав свій шифр. Тому раніше згадуваний посібник необхідно шукати у відділі систематичного каталогу під індексом 74.200.
Значну допомогу дослідникові в пошуку літератури може надати алфавітно-предметний покажчик (покажчик) до систематичного каталогу. Він формується у вигляді картотеки з переліком окремих питань та тем, що відповідають зібранню літератури у підвідділах.
Предметний каталог формує літературу за окремими темами й проблемами; тут за основу береться не галузь знань, а предмет дослідження.
Довідковий апарат бібліотеки має не лише каталоги, які доповнюють один одного, а й картотеки. Вони є різного спрямування: систематична картотека газетних і журнальних статей, картотека рецензій, цитат та ін.
Актуально про педагогіку:
Експериментальне дослідження обґрунтованості
використання наочності для формування позитивних мотивів навчання
Проведене у 2004-2005 рр. на базі Тернопільської загальноосвітньої школи - дитячого садка № 35 експериментальне дослідження, у якому взяли участь учні 4 класів, дозволило нам отримати певні результати. Метою дослідження було обґрунтування використання наочних засобів на уроках української мови. Для ...
Вікова характеристика розвитку фізичних здібностей у старшокурсників
На всіх етапах індивідуального розвитку людини м’язова діяльність значною мірою впливає на процес її фізичного розвитку. Фізичні вправи , які використовуються з цією метою, були емпірично відібрані протягом багатьох століть. Вони представляють собою довільні рухи, в основі яких лежать рефлекторні м ...
Зміст проектної технології та класифікація проектів
Технологія проектування передбачає постановку певної проблеми і наступне її розкриття, розв'язання, з обов'язковою наявністю ідеї та гіпотези розв'язування проблеми, чітким плануванням дій, розподілом (якщо розглядається групова робота) ролей, тобто наявністю завдань для кожного учасника за умов ті ...