Учбово-виробничі бази є головними і першочерговими дидактичними складовими професійно-практичного навчання.
Як учбово-виробничі бази можуть виступати:
учбово-виробничі майстерні;
учбові ділянки і окремі учбові цехи безпосередньо на виробництві;
учбові полігони;
учбові господарства і ін.
Найпоширенішими є учбово-виробничі майстерні.
В таблиці 1.6 представлений перелік необхідних майстерних, кабінетів і лабораторій, які необхідні для вивчення теми: «Складання плану ліквідації аварій»
Таблиця 1.6 – Перелік необхідних майстерних, кабінетів і лабораторій по предметах професійно-технічного циклу.
Кабінети |
Лабораторії |
1. Технології і устаткування гірничих робіт. 2. Охорона праці. 3. Основи гірничої справи. 4. Охорона праці в галузі |
Гірничої механіки. Компьютерної техніки та програмування. |
В першому розділі курсової роботи був виконаний аналіз початкових умов:
аналіз учбового плану;
аналіз учбової дисципліни і її ролі в підготовки молодшого фахівця;
розробка фрагмента поурочно-тематичного плану.
На основі аналізу перспективно-тематичного плану, для подальшої розробки вибираємо тему уроку: «Ліквідація аварій».
Організація і методика уроку вибраної теми
Тема: «Складання оперативної частини плану ліквідації аварій».
Цілі:
Освітня: вивчення основних вимог щодо складання Плану ліквідації аварій (ПЛА) і його оперативної частини; закріплення раніше вивченого матеріалу по темі: «Гірничорятувальна справа».
Виховна: виховати у учнів відчуття пошани до викладача, одногрупників, майбутньої професії; виробити дбайливе відношення до учбового устаткування, матеріалу і літератури; виховати пізнавальну самостійність, сумлінність, відповідальність, дисципліну, уважність при роботі.
Розвиваюча: розвинути і формувати творче і образне мислення, пам'ять, увагу, зосередженість, посидючість, спостережливість, уміння слухати; розвинути професійні і пізнавальні інтереси, самостійність.
Тип уроку: комбінований
Методи навчання:
наочні: демонстрація плакатів;
словесні: розповідь, пояснення, бесіда, роз'яснення;
фронтальне опитування;
методи контролю.
Дидактичне забезпечення:
Плакати: «Оперативна частина плану ліквідації аварій»
Конспект повідомлення нових знань по темі: «План ліквідації аварій»
Структура уроку:
1. Організаційний момент (2–3 хв.): вітання, перекличка, повідомлення теми і цілі уроку.
2. Мотивація (3–5 хв.): повідомлення значущості вивчення даної теми.
3. Актуалізація знань (7–10 хв.): опит учнів по попередньому матеріалу.
4. Повідомлення нових знань (25 – 40 хв.).
5. Закріплення матеріалу (25–30 хв.)
6. Видача домашнього завдання (5 хв.): вказати літературу і необхідний об єм завдання.
Література
Охорона праці: Підручник для технікумів/ К.З. Ушаков, Б.Ф.Кірін, Н.В. Ножкін і др. Под ред. К.З. Ушакова. – М.: Нєдра, 1986. – 624 с.
Хейфіц С.Я., балтайтіс В.Я. Охорона праці. 2-е видання., переправ та доп. М., «Нєдра», 1978, 423 с.
План повідомлення нового матеріалу:
Призначення і зміст плану ліквідації аварій.
Оперативна частина плану ліквідації аварій.
Питання для актуалізації знань.
Основні положення гірсько-рятувальної справи.
Структура воєнізованого гірсько-рятувальній частини (ВГСЧ).
Організація служби і бойової підготовки ВГСЧ.
Оснащення ВГСЧ.
Фрагмент мотивації по темі
Актуально про педагогіку:
Методика вивчення особливостей розумового розвитку дітей із дизграфією
Дискусійним є включення в зміст поняття “розумовий розвиток” знань і відповідних їм операцій, прийомів, методів пізнання. Ряд авторів (В.А.Крутецький, Є.Н.Кабанов-Мелер) відносять їх лише до умов розвитку. Звичайно без оволодіння знаннями і методами пізнання немає розвитку, тому вони дійсно є умова ...
Дидактичні умови формування в молодших школярів досвіду пошукової
діяльності
Численні дослідження, що проведені відомими вченими психологами і педагогами, показали, що тільки активна діяльність самого школяра є запорукою його успішного розвитку. Відповідно до цього в сучасній початковій школі принципово змінився характер навчання дітей: менше стало одноманітної і тренувальн ...
Соціально - педагогічна діяльність по адаптації першокласників до школи
Мета соціально - педагогічній діяльності - створення педагогічних і соціально - психологічних умов, що дозволяють дитині успішно функціонувати і розвиватися в педагогічному середовищі (шкільній системі відносин). Мета може бути досягнута за рахунок послідовного рішення педагогічним колективом і пси ...