Вправа 5.
Доповнити розповідь: Тоді, в дитинстві, Івась мріяв про далекі мандрівки і незвичайні пригоди. Майбутнє уявлялося йому так…
3 клас
Вправа 1.
Записати текст. Подумайте, який це текст: розповідь чи міркування?
Чим живляться лелеки?
Лелеки живляться жабами, ящірками, гадюками, рибою. Охоче поїдають шкідливих комах Не минають нагоди, аби схопити мишу чи пацюка.
Записати текст-міркування, використавши слова із тексту-розповіді.
Лелеки — корисні птахи, бо вони…
Вправа 2.
Біном фантазії.
Напиши розмову двох кактусів.
Вправа 3.
Пофантазуй.
Що мені розповіла сніжинка?
Прийшла зима – білосніжка. В своїм чарівнім кошику принесла сніжинки. Кружляли сніжинки в повітрі і тихо спускалися на землю.
Спіймала сніжинку і я…
Вправа 4.
Прочитай вірш і придумай кінцівку.
Навіщо плаче хлопчик?
Як бурулька плаче -
То весна надворі.
Як роса заплаче
То вже ранок скоро.
Як заплаче дощик -
Трави підростають.
А навіщо хлопчик
Плаче -
Я не знаю.
(А. Костецький)
Вправа 5. Прочитай подані речення. Вибери ті, що тобі подобаються, і склади з ними текст на тему «Весна квітує». Запиши свій текст.
Прийшла вже весняна радість. Надійшла квітуча весна. На вербі зацвіли котики. Берізка прокинулась від зимового сну. Берізка вдягла свої сережки і готує святкове зелене вбрання. Буйно цвітуть проліски. Наче блакитним килимом, вкрили землю проліски. Незабаром зацвітуть сади. Скоро білими квітами вкриються сади.
4 клас
Вправа 1.
Біном фантазії.
Склади розповідь про те, що б трапилося, якби ожили речі в кімнаті?
Вправа 2.
Дидактична гра “Кола на воді”.
Діти вибирають довільне слово. Воно записується на дошці стовпчиком. На ці букви добираються нові слова, до слів – речення. На основі отриманих результатів складають оповідання, казку, веселу історію, вірш.
Вправа 3.
Використай приклад та опиши тваринку по-своєму.
Білочка
Хвіст трубою, спритні ніжки -
Плиг із гілки на сучок
Носить білочка горішки
В золотий свій сундучок.
В неї очі мов горішки, кожушина хутряна,
Гострі вуха, наче ріжки,
У дуплі живе вона.
(Г. Бойко)
Вправа 4.
Напиши твір на тему «Чи можуть говорити квіти?»
Вправа 5.
Напиши, як Соловей став співаком.
Слова для довідки: на своїх маленьких крилах; боязко постукав; привітався; сподобався привітний птах; навчив усьому, що знав; відтоді став найкращим співаком.
Експериментальне навчання проводилося на базі шкіл, у котрих був організований констатувальний експеримент (Яблунівської загальноосвітньої школи I–III ступенів та школи № 1 м. Копичинці). В якості експериментальних класів були обрані: 2-А клас Яблунівської загальноосвітньої школи I –III ступенів, 3-Б та 4-А класи школи № 1 м. Копичинці.
В експериментальних класах спеціальне навчання здійснювалося з використанням системи вправ для розвитку творчих здібностей учнів, розробленої нами, при використанні всіх компонентів методичної системи, що включає використання тексту як основної одиниці навчання на уроці української мови.
В якості контрольних класів виступають ті, котрі брали участь у констатувальному експерименті, а для аналізу ми взяли результати одного з них.
Наводимо результати підсумкового тестування в експериментальних класах, що пройшли спеціальне навчання.
Під час проведення підсумкового тестування були використані ті ж типи завдань, що і в ході констатувального експерименту.
Завдання 1
На дошці написані три слова, мало пов'язані значенням:«водоспад». «журнал» і «кішка». З ними потрібно скласти якомога більше речень, які б обов'язково включали ці три слова. На виконання відводиться 5 хвилин.
При оцінці результатів виконаної учнями роботи, речення були розділені нами на три групи. До першої групи віднесені нетворчі речення, до другої групи - складні, з виходом за межі ситуації, позначені трьома словами та із введенням нових об'єктів, до третьої групи - творчі, які включають ці предмети в нестандартні зв'язки. У відсотковому співвідношенні результати виконання завдання можна представити таким чином: нетворчих відповідей від загального числа відповідей у 2 класі було 27%; в 3 класі – 25 %, в 4 класі - 25%; складних, достатньо оригінальних відповідей від загального числа відповідей у 2 класі було 45%, в 3 класі - 43 %, в 4 класі - 40 %; творчих, незвичайних відповідей від загального числа відповідей в 2 класі було 28 %, в 3 класі - 32 %, в 4 класі - 35 %.
Актуально про педагогіку:
Системний підхід до організації фізкультурно-оздоровчої роботи
Безперечно, що сьогодні практично немає такої сфери наукового пізнання, де б не використовувався системний підхід. Навчальний процес фізичного виховання у сучасній школі потребує системного дослідження. Звернемося до уточнення дослідницької позиції щодо визначення поняття «педагогічна система». Існ ...
Навчання за допомогою комп’ютера у початкових класах
Модернізація шкільної освіти припускає використання засобів і форм пізнавальної діяльності учнів, відводячи вагому роль інформаційно-комунікаційним технологіям (ІКТ). Важко відмовитися від потенціалу нових засобів і в початковій школі. Назвемо фактори, що можуть сприяти більш активному і ефективном ...
Негативні особистісні утворення у дітей молодшого шкільного віку
Соціально-економічні події в Україні, у світі | кардинально впливають на становлення особистості. Якщо для старших поколінь різного роду перетворення в суспільстві залишаються часто або на рівні констатації фактів, або в поєднанні з необхідністю їх осмислення на ґрунті вже сформованих власних особи ...