Особливості соціального середовища школи

Сторінка 1

Школа є середньою ланкою в системі освіти України. Закон України «Про освіту» визначає сутність загальної середньої освіти та специфіку різноманітних закладів. Загальна середня освіта забезпечує всебічний розвиток дитини як особистості, її нахилів, здібностей, талантів, трудову підготовку, професійне самовизначення, формування загальнолюдської моралі, засвоєння визначеного суспільними, національно-культурними потребами обсягу знань про природу, людину, суспільство і виробництво, екологічне виховання, фізичне вдосконалення. Здобування загальної середньої освіти відбувається у середніх навчальних закладах.

Основним видом середніх навчальних закладів є середня загальноосвітня школа трьох ступенів: перший - початкова школа, що забезпечує початкову загальну освіту, другий – основна школа, що забезпечує базову загальну середню освіту, третій – старша школа, що забезпечує повну загальну середню освіту. Школи кожного з трьох ступенів можуть функціонувати разом або самостійно. Навчання у середній загальноосвітній школі починається з шести- або семирічного віку. Школи першого ступеня у сільській місцевості створюються незалежно від наявної кількості учнів. Відкриття таких шкіл, а також самостійних класів здійснюється за рішенням місцевих органів державної виконавчої влади та органів місцевого самоврядування. За рішенням місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування для задоволення освітніх потреб населення можуть створитися навчально-виховні комплекси «дошкільний навчальний заклад-загальноосвітній навчальний заклад», «загальноосвітній навчальний заклад-дошкільний навчальний заклад»,або об`єднання з іншими навчальними закладами, а також загальноосвітні навчальні заклади та групи продовженого дня.

Для розвитку здібностей, обдарувань і талантів дітей створюються профільні класи ( з поглибленим вивченням окремих предметів або початкової допрофільної підготовки), спеціалізовані школи, гімназії, ліцеї, колегіуми, а також різні типи навчально-виховних комплексів, об`єднань. Особливо обдарованим дітям держава надає підтримку і заохочення (стипендії, направлення на навчання і стажування до провідних вітчизняних та закордонних освітніх, культурних центрів). Для здобуття загальної середньої освіти можуть створюватися вечірні (змінні) школи, а також класи, групи з очної, заочної форми навчання при загальноосвітніх школах.

Особливість соціального середовища школи в тому, що виховання, взаємодія педагогів та учнів не може бути однаковою для усіх трьох рівнів освіти в школі (молодша, середня та старша школа). Освіта відбувається згідно віку та фізичного розвитку дітей.

Якщо порівнювати з дошкільною освітою та ВУЗівською, то такий тип виховання та навчання притаманний тільки школі. У дитячих садках не використовують порівневий тип навчання, як у школі, а навчання у вищому навчальному закладі спрямоване лише на здобування знань щодо майбутньої професії.

Якщо звернути увагу на зарубіжний досвід, то потрібно згадати Вітторіно да Фільтре та його «Будинок радості».

Сучасні педагоги, такі як Рижанова А. вважають що, найяскравішим прикладом практики гуманістичного виховання вельможного панства була школа «Радісний дім» Вітторіно Рамбальдоні да Фільтре. Вітторіно да Фільтре продемонстрував у своїй школі соціально-виховний підхід до організації шкільного виховання. Він поєднав у єдину систему виховні можливості приклада вчителя і навчання, організованого шкільного простору і самоврядування дітей, залучення до релігійної громади і насолоди красотами природи; гармонізував розумовий і фізичний, морально і естетичний розвиток своїх вихованців. Зрозуміло, що в цьому внутрішньо-шкільному соціально-виховному середовищі важливе місце належало релігійному вихованню не лише тому, що християнином був керівник школи, а передусім тому, що надворі було Середньовіччя з його домінуванням релігійних цінностей.

Страницы: 1 2 3 4 5 6

Актуально про педагогіку:

Філософські та психолого-педагогічні основи виховання естетичної культури підлітків
Естетична культура особистості – це сформована на основі власного життєвого досвіду та шляхом естетичного виховання з боку суспільства здатність людини розпізнавати й переживати прекрасне й потворне, піднесене й низьке, трагічне й комічне в мистецтві й навколишній дійсності, керуватися виробленими ...

Структура знань учнів з теми «Африка»
Одна з головних задач навчальної географії − формування системи уявлень про соціально-економічну структуру сучасного світу. Тому, на наш погляд, важливо сформувати в учнів об’єктивне уявлення про місце країн Африки за рівнем соціально-економічного розвитку серед інших держав світу. Однак відп ...

Особливості розвитку комунікативних умінь розумово відсталих школярів
Мовлення - одна із найскладніших вищих психічних функцій людини. Розвинути цю функцію – одна з основних завдань корекційно-виховної роботи в спеціальній школі. Достатній рівень розвитку мовлення дитини є основою її повноцінного психічного розвитку. Порушення мовленнєвого розвитку негативного вплива ...

Навігація по сайту

Copyright © 2019 - All Rights Reserved - www.startpedahohika.com