Суттєвим внеском науковців Відділення є видання Національної програми виховання дітей та учнівської молоді в Україні, розробка Концепції виховання гуманістичних цінностей учнів (до факультативного курсу «Основи гуманістичної моралі»), Концепції змісту факультативних курсів з етики віри та релігієзнавства та відповідного науково-методичного і інструктивно-методичного забезпечення.
Особливе місце у науковому доробку Відділення посідає дослідження і висвітлення розвитку національної педагогічної думки у першоджерелах через розкриття широкої палітри різних дискурсів, концепцій, теорій, підходів до культорологічних, наукових, освітніх, виховних процесів, що відбувалися в Україні впродовж ІХ – ХХ століття.
Протягом року також завершено розробку галузевих стандартів вищої освіти України зі спеціальності «Державне управління» і «Педагогічна освіта», відповідних їм науково-методичних комплексів та засобів діагностики якості засвоєння освітньо-професійної програми підготовки магістрів.
У контексті останнього суттєве місце у роботі Відділення та його наукових підрозділів посідали проблеми організації та участі в організації і проведенні Міжнародних науково-практичних конференцій, зокрема: «Історико-педагогічні дослідження: методологія, періодизація, методика», «Реалізація права дитини на сімейне виховання: досвід, проблеми, перспективи», «Міжкультурний та міжрелігійній діалог через право і освіту», «Скаутинг в Україні як передумова розвитку громадянського суспільства»; Всеукраїнських: «Історико педагогічні читання присвячені 150 річчю з дня народження Т.Г. Лубенця», «Теоретико-практичні реалії сучасного виховання дітей та учнівської молоді», Проблеми залучення молоді до процесу прийняття рішень на місцевому та регіональному рівнях» і т.д. Загалом, протягом минулого року, співробітники наукових підрозділів Відділення та його члени були організаторами та учасниками більш як 130 науково-практичних конференцій, семінарів, круглих столів.
За результатами науково-пошукової роботи дійсних членів та членів кореспондентів АПН України, співробітників наукових підрозділів Відділення опубліковано 15 монографій, 12 підручників, 10 навчальних, 40 методичних посібників і рекомендацій, 25 навчальних програм, концепцій та 20 нормативно-директивних документа, 3 словники-довідники та 306 наукових статей.
Актуально про педагогіку:
Санітарно-гігієнічні вимоги до комп’ютерного класу
На один комп’ютер у класі повинно відводиться не менше 6 м2 площі, при цьому об’єм приміщення повинен бути не менше 24 м3. Якщо робочих місць понад 10, то для кабінету потрібна обладнана лаборантська кімната площею 18 м2. Не дозволяється розміщення місць з комп’ютерами в навчальних закладах в цокол ...
Підсумки експериментального дослідження
Наступний етап нашого дослідження - перевірка ефективності організації та проведення спостережень учнів 2 класу в процесі формування природничих знань молодших школярів - був спрямований на доведення припущення, що лише шляхом систематичних спостережень і накопичення учнями фактичного матеріалу із ...
Дискусія як засіб пізнавальної діяльності учнів
Дискусія - це широке публічне обговорення спірної проблеми. Дискусія а) сприяє розвитку критичного мислення; б) дає змогу визначити власну позицію; в) формує навички визначення власної позиції; г) поглиблює знання з обговорюваної теми. Організація проведення дискусії 1. Проведення дискусії необхідн ...