Отже, за підсумками проведеного дослідження вдалося вирішити поставлені завдання й підтвердити висунуті положення. Проведене дослідження, звісно, не вичерпує всіх аспектів підготовки викладачів до подолання комунікативних бар’єрів у взаємодії зі студентами, і не претендує на всебічне розкриття означеної проблеми. Перспективи дослідження в цьому напрямку можуть бути зв’язані з удосконаленням діагностичного інструментарію, розробкою прийомів та засобів, вправ та методичних рекомендацій щодо подолання комунікативних бар'єрів у взаємодії викладача зі студентами, уточненням критеріїв та показників і процедури їх вимірювання.
Методичні рекомендації щодо подолання комунікативних бар’єрів у взаємодії викладача зі студентами
Для того, щоб подолати комунікативні бар’єри, треба:
Вміти керувати увагою студента. Управління увагою далеко не завжди вимагає спеціальних знань і проведення наукових досліджень.
Говорити чітко, розбірливо, досить голосно та уникати скоромовки. Виконання цих умов покращує «прохідність» інформації, оптимізує комунікацію.
Мати більш повне уявлення про тезаурус партнера. Ми постійно недооцінюємо різницю у тезаурусах, виходячи з презумпції: « Всі все розуміють, як я». Тим часом правильно якраз протилежне «Всі все розуміють по-своєму».
Збагнути особливості студента й використовувати в розмові з ним зрозумілу для нього лексику.
Вміти правильно структурувати передану інформацію, яка буде легше розумітися, краще запам’ятовуватися.
При побудові впливу враховувати улюблену логіку партнера, знати ефективність різних аргументів і засобів аргументації.
Цілеспрямовано використовувати комплекс прийомів та засобів щодо їх подолання.
Враховувати принцип співпраці і взаєморозуміння співрозмовників, урахування їх індивідуально-психологічних особливостей та бажання «почути» один одного.
Актуально про педагогіку:
Сучасні особливості професійно-технічної освіти
У сучасних соціально-економічних умовах держава потребує цілісної системи неперервної професійної освіти, що відповідає національним інтересам і світовим тенденціям розвитку економіки, забезпечує підготовку кваліфікованих робітничих кадрів і молодших спеціалістів, спроможних навчатися впродовж житт ...
Механізми формування рухових дій
Кожна фізична вправа вивчається на уроках з метою формування на її основі або рухового вміння, або рухової навички. Якщо такого формування не відбулось, процес навчання вважається незакінченим. У відповідності до сучасних уявлень рухове вміння розглядається в двох значення: а) в якості однієї із об ...
Використання елементів поліцентричного методу в
формуванні естетичної культури підлітків
На сучасному етапі Закон про загальну середню освіту ставить завдання оволодіння систематизованими знаннями про природу, людину, суспільство, культуру і виробництво засобами пізнавальної та практичної діяльності. В аспекті рішення завдань, які стоять перед загальною середньою освітою, естетичне вих ...