Щодо статевих відмінностей рухової активності отримані дані, підтверджуючі численні вітчизняні і зарубіжні дослідження про вищу активність хлопчиків-підлітків в порівнянні з дівчатками.
У Великобританії за ініціативою уряду останніми роками почата реалізація програми "Здоров'я нації", де поставлені наступні завдання, що стосуються рухової активності населення:
зменшити число людей, ведучих сидячий спосіб життя;
збільшити число людей, що практикують рухову активність середньої інтенсивності до 30 хвилин в день;
збільшити число людей, що займаються фізичними вправами високої інтенсивності не менше трьох разів на тиждень по 20 хвилин і більш.
У зв'язку з цим цікаво відзначити, що тільки 4% наших випробовуваних мали в середньому за день менше 30 хвилин рухової активності середньої інтенсивності; відповідно 96% мали 30 хвилин і більше, а 86% - одну годину і більше. Що ж до різних видів дуже важкої рухової активності, то в середньому менше 20 хвилин в день їх практикують 80% дівчаток і 31% хлопчиків, а менше 30 хвилин в день - 91 і 47% відповідно.
Відповідно до нормативної шкали, розробленої у Великобританії, українські підлітки 10-14 років характеризуються високим рівнем рухової активності при середніх добових енерговитратах 40,86 ккал/кг.
Хлопчики-підлітки істотно активніші, ніж дівчатка, що виявилося як при аналізі добових енерговитрат і розподілу випробовуваних по рівнях рухової активності, так і при порівнянні середньо добового часу, витраченого на різні види середньої і важкої рухової активності.
У структурі активності підлітків протягом дня середня по інтенсивності рухова активність істотно переважає над важкою і дуже важкою. Найвиразніше "непопулярність" останньою виявляється у дівчаток при її тимчасовому співвідношенні з середньою руховою активністю як 1:13.
Отримані результати демонструють перспективність даного напряму досліджень і разом з тим необхідність їх розширення (різні контингенти підлітків, різні регіони країни, облік не тільки статевих відмінностей, але і вікової динаміки і тому подібне), що дозволить отримати точніші дані про рівень рухової активності українських підлітків.
Рівень рухової активності дітей і молоді полідетермінован. На нього роблять вплив багато чинників, зокрема такі чинники макросередовища, як рівень розвитку продуктивних сил в країні, екологічна обстановка в місці мешкання, особливості харчування населення, національні і культурні традиції, розвиненість сфери спортивних і оздоровчих послуг, популярність спорту в країні, і ін. Оскільки вираженість цих чинників в різних країнах неоднакова, можна прогнозувати наявність кроскультурних відмінностей і особливостей рухової активності підлітків. Цікаве питання про те, чи характерні виявлені в інших країнах тенденції до низької рухової активності підлітків для юних українців. Щоб провести порівняння, потрібно використовувати ті ж методи, якими користувалися зарубіжні колеги, але не просто перекласти їх українською мовою, а відповідним чином адаптувати для українських школярів.
Основними засобами підвищення рухової активності школярів є: фізичні вправи, оздоровчі сили природи та гігієнічні чинники. Основними формами, що підвищують рухову активність школярів є урок фізичного виховання із сприятливою обстановкою і розташуванням вчителя; використання ігрового методу і методу змагання та різноманітність використовуваних на уроці засобів і методів.
Актуально про педагогіку:
Проблеми самооцінки школяра
Проблема виникнення і розвитку самооцінки є одній з центральних проблем становлення особи дитяти. Самооцінка – це необхідний компонент розвитку самосвідомості, тобто усвідомлення людиною самого себе, своїх фізичних сил, розумових здібностей, вчинків, мотивів і цілей своєї поведінки, свого відношенн ...
Структура початку уроку ІМ. Призначення фонетичної та мовленнєвої зарядки
Початок уроку виконує дві важливі функції: організацію класу до активної роботи на уроці (привітання, приведення учнів до готовності співпрацювати, повідомлення цілей уроку) та створення іншомовної атмосфери з метою переведення учнів на іншомовну мовленнєву діяльність. Особливу увагу слід приділяти ...
Формування просторового мислення в майбутніх учителів образотворчого мистецтва
Упровадження нових ефективних технологій, що базуються на візуальних засобах кодування та передачі інформації, передбачає одним із завдань сучасної психологічної науки і педагогічної практики формування просторового мислення в майбутніх учителів образотворчого мистецтва, а також пошук і розробку ді ...