Іноді можна пропонувати учням завдання списати у зошити приклади з таблиці, а потім перейти до їх опрацювання і виконання вправ з підручника.
Так, таблицю змінювання прикметників за числами вчитель може представити у готовому вигляді, а потім запропонувати списати у зошити приклади з неї і продовжити їх опрацювання за такими, наприклад, питаннями:
- Чи змінюються прикметники за числами? Підтвердить відповідь прикладами з таблиці.
- Яка частина слова змінюється? (закінчення).
- Виділіть позначкою закінчення прикметників у однині і множині.
- Назвіть закінчення чоловічого, жіночого і середнього роду в однині.
- Уважно розгляньте на таблиці змінювання прикметника у множині; зробіть висновок про закінчення цих прикметників.
Після опрацювання прикладів з таблиці учні можуть продовжити закріплення вивченого, виконуючи вправи з підручника.
Аналогічно можна побудувати роботу над вивченням правописання суфіксів - ськ-, - зьк-, - цьк- у 4 класі загальноосвітньої школи.
Завершуючи роботу над темою " Прикметник" у 4 класі можна запропонувати учням створити схему (таблицю 4), у якій би узагальнилось усе відоме їм про прикметник як частину мови. Тому схему (таблицю) можна запропонувати учням у готовому вигляді, або скласти разом з ними на уроці у процесі повторення вивченого.
Таке схематичне зображення усього вивченого матеріалу допоможе учням систематизувати та краще засвоїти його, адже у процесі усвідомлення матеріалу у такий спосіб братиме участь як слухове так і зорове сприйняття, що сприятиме кращому засвоюванню матеріалу.
Важливе місце в процесі вивчення граматики і, зокрема, алгоритмізація як засіб програмування розумових операцій. Виконання алгоритмів приводить до правильного виконання певного завдання.
У вивченні граматики використовуються в основному алгоритми розпізнавання граматичних форм, частин мови, членів речення тощо.
Учням молодших класів у процесі вивчення прикметника можуть бути запропоновані, наприклад, алгоритми пошуку прикметника, визначення відмінку прикметника, його роду, числа тощо. Наприклад, алгоритм визначення роду прикметника може мати такий вигляд:
1. Знайти іменник, з яким зв’язаний прикметник;
2. Визначити рід цього іменника;
3. За родом іменника встановити рід прикметника.
Лише враховуючи всі ці моменти, можна правильно визначити рід прикметника.
Аналогічні алгоритми можуть використовуватись для визначення відмінку і числа прикметників.
Формуванню навичок написання родових закінчень прикметників сприятиме оволодіння учнями таким алгоритмам:
1). Поставити питання і визначити, з яким іменником зв'язаний прикметник;
2). Визначити рід іменника і рід прикметника;
3). Згадати закінчення прикметника усього роду;
4). Порівняти закінчення прикметника і закінчення питання.
Приклад роботи за цим алгоритмом учень записує речення:
Улюблена справа приносить багато задоволення.
Хід його роздумів: "Встановлюю зв’язок:
справа яка? улюблена.
Прикметник улюблена належить до іменника справа.
Іменник справа жіночого роду, отже, і прикметник улюблена жіночого роду.
Звук [н] - твердий, отже пишеться закінчення -а, яка? - улюблена".
З часом пояснення стає коротшим, але хід залишається без змін.
Алгоритми можуть бути запропоновані учням у готовому вигляді, як певний порядок дій для виконання конкретного завдання. Або можна запропонувати учням самостійно визначити послідовність необхідних дій. Другий шлях сприяє більшій активізації розумових дій учнів, а отже є більш привабливим.
Використання алгоритмів, як і таблиць на уроках в процесі опрацювання граматичного матеріалу сприяє пожвавленню уроків, підвищенню цікавості учнів до матеріалу, що вивчається, а отже сприяє кращому його засвоєнню.
Актуально про педагогіку:
Проникнення гуманізму в університети
Розповсюдженню гуманізму сприяли кризові явища в пізній схоластиці і університетському викладанні. В перші роки XVI в. в Німеччині існували вже 15 університетів (не рахуючи Празького і Базельського на території імперії), з них 9 були засновані з середини XV в. "Молоді" університети зберіг ...
Від виховання до самовиховання
В книзі А.І.Кочетова "Організація самовиховання школярів" мовиться, що в молодшому шкільному віці межі самовиховання визначаються появою нового виду діяльності - навчання. Воно направлено на розвиток вольових якостей, відповідальності, колективізму і пов'язано з привчанням дитини до регул ...
Індивідуальний стиль діяльність у різних типах суспільства
Найбільш загальне соціальне умова, від якого зона невизначеності індивідуальної діяльності, – диференціація умов життєдіяльності й у ступеня діяльності соціальних груп. Візьмемо класове эксплуататорское суспільство. Це товариство характеризуватиметься наявністю жорстких класових відмінностей як і р ...