Аналізуючи програму основних орієнтирів виховання для учнів 1 - 4 класів загальноосвітніх шкіл України, ми дійшли висновку, що виховні досягнення програми сформовані добре, проте у тематичному змісті виховної роботи є частина тем, які недоцільно реалізовувати в певному класі, оскільки вони є занадто складними для молодших школярів. Деякі із них варто перенести з 1-2 класів у 3-4 класи.
Наприклад, у 1-му класі тему: "Екологія в загадках” краще вилучити із програми, оскільки поняття "екології” є надто важким для розуміння першокласниками. Тему: "Контурна карта виховної еколого-натуралістичної роботи” варто перенести у 3-тій клас, для ознайомлення учнів з орієнтуванням на місцевості, оскільки починаючи з цього класу діти вивчають карту, план, краще усвідомлюють її практичне використання.
У 2-му класі важкою для учнів буде тема: "Чорнобиль - рана України”, оскільки в силу своїх вікових психологічних особливостей вони не зможуть зрозуміти значення цієї катастрофи для людства взагалі, і рідного краю, зокрема. Нелегкою для сприйняття другокласників є тема "Дивовижні звірі Марії Приймаченко”, бо картини авторки мають дуже символічний характер, а ознайомлення із символами учні вивчають на уроках образотворчого мистецтва починаючи з 3-го класу. Тема: "Контурна карта виховної еколого-натуралістичної роботи” буде складною для розуміння другокласників, як ми вже зазначили вище, її доцільно перенести у 3-тій клас.
У 3-му класі тема "Подорож лісовою стежкою" є легкою для розуміння, її доцільніше можна розглядати у 1-му класі. "Заповідні місця мого краю” краще перенести у 4-тий клас. Тему "Чорнобиль не має минулого часу” варто давати для ознайомлення, але сформулювати простіше, наприклад: "Чорнобиль - рана України”. Дітям також буде проблематично зрозуміти тему: "Таємниці Катерини Білокур”; картини художниці мають складне символічне значення.
У 4-му класі тема " Жива і нежива природа" є дуже простою, її доцільніше подати у 1-му або 2-му класі, коли діти починають вчитись розмежовувати предмети природи на уроках "Я і України”. Виховну діяльність з таких тем, як "Заповідні місця мого краю”, "Контурна карта виховної еколого-натуралістичної роботи” також ватро проводити лише у 4-му класі.
Для ефективнішого патріотичного виховання молодших школярів ми обрали один із основних його напрямків виховання - краєзнавчо-патріотичну роботу і з метою його удосконалення ми пропонуємо включити у виховну систему початкової школи ознайомлення учнів із визначними місцями нашого краю: парками, замками, печерами, озерами та водоспадами.
Об’єкт дослідження - процес краєзнавчо-патріотичного виховання молодших школярів.
Методи роботи - бесіда, розповідь, демонстрація (наочними матеріалами: фотографіями, репродукціями, слайдами, схемами, малюнками та ін.), спостереження у процесі проведення екскурсії молодшим школярам.
Форми роботи - гра-подорож визначними місцями рідного краю, екскурсія, створення карти мандрівок, пошуково-орієнтувальна гра за картою мандрівок краю.
У 1-му класі (враховуючи програмові вимоги курсу "Я і Україна ”)
Київ - столиця України;
Тернопіль - мала Батьківщина;
Тернопільський замок;
Бережанський парк та замок;
Гермаківський дендропарк Зборівського району;
у 2-му класі
Вишнівецький парк Збаразького району;
Карстові озерця Гусятинського району;
Подільський товтровий кряж "Медобори” Підволочиського та Гусятинського району
Більче-Золотецький парк Борщівського району;
у 3-му класі
Печера лабіринт "Вертеба" с. Більче-Золоте Борівського району;
Млинковецька печера-лабіринт с. Млинки Бучачького району;
Стрілковецька Печера "Блакитні озера" Борівського району та ще 5 печер у цьому районі;
Актуально про педагогіку:
Бюджет школи
Бюджет школи — матеріальна база для організації педагогічного процесу. Кошторис на потреби школи складається директором школи і затверджується вищими органами народної освіти. Підставою для складання річного кошторису є рішення районних органів влади за наступними розділами: а) виробничий план — чи ...
Реалізація Болонського процесу в системі вищої освіти і науки України
З метою реалізації положень Болонської декларації в системі вищої освіти і науки України (вищі навчальні заклади ІІІ-IV рівнів акредитації) 23.01.2004 р. Міністерством освіти та науки України було прийнято наказ Про затвердження Програми дій щодо реалізації положень Болонської декларації в системі ...
Функціонування типів пам’яті на усіх етапах розвитку школяра
Оскільки на сьогоднішній день англійську мову вивчають діти ще з першого класу, то, відповідно, підходи до вивчення також мають бути різні. Людська пам’ять на будь-якому віковому етапі поділяється на типи: –наочно-образний (легко відтворюються образи); –словесно-образний (легко запам’ятовуються дум ...